Acasa » Fotbal Intern » FC Argeș – Universitatea Craiova 0-1, titlul e tot mai aproape în Bănie! Trei puncte avans cu patru etape înainte de finalul Superligii

CRONICĂ FC Argeș – Universitatea Craiova 0-1, titlul e tot mai aproape în Bănie! Trei puncte avans cu patru etape înainte de finalul Superligii

Daniel Nazare
FC Argeș - Universitatea Craiova 0-1, titlul e tot mai aproape în Bănie! Trei puncte avans cu patru etape înainte de finalul Superligii
© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Oltenii lui Filipe Coelho au înscris repede și s-au apărat ermetic pe final, lăsând ofensiva și având un singur scop: păstrarea unui 1-0 care îi oferă prima șansă la titlul de campioană la care visează de mai bine de trei decenii.

Trupa lui Bogdan Andone a avut același stil arțăgos care te ține în joc mereu dar îți garantează, de puține ori, succesul. Care nu prea vine deloc la Mioveni.

FC Argeș – Universitatea Craiova 0-1, titlu e tot mai aproape în Bănie! Trei puncte avans cu patru etape înainte de finalul Superligii

FC Argeș ocupa înainte de partidă locul 6, cu 30 de puncte, cu doar o victorie în playoff, chiar pe terenul din Bănie. Ceea ce e de remarcat la gruparea din Trivale, care joacă acasă la Mioveni, că reușește rezultate strânse.

Oltenii aveau cu 9 puncte mai mult în clasament și se pot lăuda, între timp, cu calificarea în ultimul act al Cupei României. Moralul bun. Dar miza era desprinderea de Universitatea Cluj, ambele cu același număr de puncte înainte de start.

Teles „zguduie” bara în minutul 6, la o pasă aiurea a gazdelor spre portar – deja o obișnuință la piteșteni -, iar Mora sprintează și ratează deschiderea scorului încă din startul partidei.

Același Teles nu mai ratează în minutul 10, execuție cu latul după un corner în care apărarea argeșeană visa frumos deși era doar 9 fără un sfert, mult înainte de contactul cu perna. 0-1 și partida curge într-o singură direcție.

Teles, number one în acest debut de meci, îi pasează lui Matei, care nu pune latul cum trebuie în minutul 16 și nu se face 0-2, așa cum ar fi fost firesc.

În loc de 0-2 au continuat emoțiile pentru „juveți” 

Oltenii par mai tari „pe picioare”, fiecare duel pare un meci între fotbaliști care au mâncat friptură, iar ceilalți doar rucola și salată verde.

Borța încearcă poarta lui Popescu abia în minutul 29, dar mingea trece puțin pe lângă poartă. Piteștenii vor doar „minge lungă”, iar tentativele sunt dejucate rapid de defensiva olteană.

O fază fixă, centrare Rață și reluare Sierra mai dezmorțește un pic publicul de la Mioveni, minutul 37. 40 de secunde mai târziu, Bancu reia cu un voleu puternic, Căbuz se remarcă, nu degeaba s-a aflat în lotul național la ultima acțiune din era Mircea Lucescu.

Mario Cristian Tudose, Samuel Teles Pereira Nunes Da Silva si Costinel Andrei Tofan in meciul de fotbal dintre FC Arges si Universitatea Craiova, contand pentru Play off-ul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Orasenesc din Mioveni, luni 27 aprilie 2026. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC Argeș – Universitatea Craiova 0-1 (0-1)

  • Posesie: 51% – 49%
  • Cornere: 3-5
  • Total șuturi 7-11 (pe poartă 4-4)

Bogdan Andone schimbă la pauză, Oancea și Brobbey, în speranța că lucrurile se vor modifica. Gazdele îndrăznesc mai mult, mută posesia în favoarea lor, dar ocaziile clare de gol nu apar.  Borța îl întinde pe Popescu, cu un șut în diagonală din lovitură liberă, dar iese un simplu corner. Fără efect.

Filipe Coelho simte că are nevoie de forța lui Nsimba, pe care-l introduce în teren în minutul 57. Speră să dea lovitura și să închidă meciul, după elanul „alb-violeților” din partea secundă.

Cel mai bun om al oltenilor, Teles, e înlocuit cu vedeta Baiaram. Dar l-a cum a jucat Teles e greu de crezut că partida următoare Baiaram va fi titular, probabil tot rezervă.

Oltenii, victorie obținută cu degajări pe final de meci! Dar mai contează cum?

Piteșenii se apără din ce în ce mai bine, marchează și un gol, dar e anulat pe motiv de ofsaid. Tribunele se aprind, dar inutil. Blagaic trage la poartă în minutul 72, dar șutul n-are nici forță și nici plasament.

Baiatam e proaspăt și slalomează prin defensiva gazdelor, Oancea îl oprește precum un polițist nervos pe un tânăr băut noaptea în drumul spre Centrul Vechi, punându-i mâna în față, fără șanse de a înainta.  Se aelge cu un avertisment, e abia minutul 79 și minutele se scurg greu pentru olteni. Nu mai au forța din debut.

Spiritele se încing, apar duelurile tari, dar la limita regulamentului. Din când în când  intervine Rareș Vidican, dar Craiova se apără sus, fără a permite gazdelor să fie periculoase.

Crețu, intrat pe final, încearcă să marcheze dar Nsimba nu pasează ideal, în minutele de prelungire.

Antiaeriana preferată de Filipe Coelho

La final se joacă pe contre, dar „juveții” degajează fără rușine orice minge atunci când e pericol. Cele trei puncte sunt importante, iar șuturile disperate ale piteștenilor sunt blocate ca la hochei pe gheață de olteni.

Meciul s-a decis în primele minute, iar la final elevii lui Coelho au fost ca o apărare antiaeriană, tot ce zbura în careu era neutralizat cu cele mai simple metode.

Craiova are prima șansă la titlu, cu patru etape înainte de final. Are trei puncte avans și e la mâna ei.  Nu depidne de alții, ci doar de propriile slăbiciuni.