Durerea „Minunii Blonde” și lacrimile de crocodil ale „oamenilor de fotbal”. „Balaci avea o mare supărare, nu putea să antreneze nici gratis în România. Nu-l voia nimeni”

Specialiștii" din fotbalul românesc, cei care astă-toamnă, la moartea lui Ilie Balaci au vărsat șiroaie de lacrimi în studiourile TV și în comunicate care mai de care mai îndurerate, au avut grijă să-l țină la distanță pe celebrul fost fotbalist. O nouă mărturie despre situația din România, unde sistemul se autoprotejează de oamenii incoruptibili și cu personalitate, a venit duminică dimineață, când Florin Motroc a povestit, la DigiSport, situația în care se afla Ilie Balaci când a murit.
Durerea "Minunii Blonde" și lacrimile de crocodil ale "oamenilor de fotbal". "Balaci avea o mare supărare, nu putea să antreneze nici gratis în România. Nu-l voia nimeni"

„Specialiștii” din fotbalul românesc, cei care astă-toamnă, la moartea lui Ilie Balaci au vărsat șiroaie de lacrimi în studiourile TV și în comunicate care mai de care mai îndurerate, au avut grijă să-l țină la distanță pe celebrul fost fotbalist cât timp acesta a fost în viață. O nouă mărturie despre situația din România, unde sistemul se autoprotejează de oamenii incoruptibili și cu personalitate, a venit duminică dimineață, când Florin Motroc a povestit, la DigiSport, situația în care se afla Ilie Balaci când a murit.

Intervenția fostului fotbalist de la Rapid, acum antrenor în Golf, a început cu o apreciere și cuvinte de mulțumire pentru legendarul lider al „Craiovei Maxima”. „Când m-am dus la campioana Omanului, Ilie mi-a spus că am făcut o greșeală. Eu luasem echipa gândindu-mă la trofee, la faptul că urma Supercupa Omanului. Ilie mi-a spus: «Să nu mai iei niciodată o echipă campioană!». El tocmai pleca din Oman, eu veneam. A avut dreptate”, a povestit Motroc, referindu-se la faptul că așteptările sunt întotdeauna foarte mari, iar echipele, adesea ajunse la vârful potențialului, sunt greu de menținut ulterior în top. Antrenorul spune că, datorită lui Balaci, ușile fotbalului arab s-au deschis ușor pentru alți români, pentru că Ilie era un om corect, cinstit, muncitor și priceput, care făcea impresie bună.

Apoi, Motroc s-a referit și la situația în care se afla „Minunea blondă” când a murit, astă-toamnă: „Ilie Balaci avea o mare supărare. Ar fi vrut să se întoarcă, să lucreze aici. Dar nu putea să vină să antreneze nici pe gratis în România. Nu-l căuta și nu-l voia nimeni”.

Astă-toamnă, după dispariția lui Ilie Balaci, ProSport a scris despre drama acestui mare fotbalist repudiat – la fel ca și alți profesioniști care n-au loc în țară – de „specialiștii” și patronii baricadați în campionatul intern. Reacțiile n-au întârziat să apară, direct sau indirect explicându-se că, de fapt, Balaci a fost de vină, pentru că el ar fi primit oferte, dar n-ar fi vrut să le dea curs. 

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]