Acasa » Fotbal Intern » Dinamo, încă o lovitură grea! Străinii aduși pe salarii imense, gata să deschidă procese la FIFA

Dinamo, încă o lovitură grea! Străinii aduși pe salarii imense, gata să deschidă procese la FIFA

Andrei Preotu
Dinamo, încă o lovitură grea! Străinii aduși pe salarii imense, gata să deschidă procese la FIFA
Deian Cristian Sorescu si Andrei Viorel Artean in meciul de fotbal dintre FC Viitorul Constanta si Dinamo Bucuresti, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Central al Academiei Gheorghe Hagi din Ovidiu, duminica 8 noiembrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo merge din rău în mai rău! Jucătorii străini, aduși pe contracte imense, nu mai au răbdare și sunt gata să deschidă procese direct la FIFA.

Fotbaliștii nu se mai gândesc la redresarea situației din clasament, apăsați de problemele financiare. Aceștia vor să rupă cât mai repede contractele cu Dinamo și nu mai au încredere în Pablo Cortacero.

Conducerea lui Dinamo primește astfel încă o lovitură dură, sâmbătă fiind programată restanța cu cei de la Astra. De curând, Federația Română de Fotbal a amenințat clubul cu depunctarea, dacă datoriile nu se sting până pe 30 noiembrie.

Jucătorii lui Dinamo vor să deschidă procese la FIFA

Duminică, 15 noiembrie, se împlinesc două luni de neplată a salariilor, iar situația devine una teribil de grea în „Ștefan cel Mare”, dovadă că ultrașii din Peluza Cătălin Hîldan au lansat un apel disperat.

Spre deosebire de fotbaliștii români, străinii pot să rupă unilateral contractele și să pornească litigii direct la FIFA. Vestea este una șoc pentru conducerea lui Dinamo, în condițiile în care unii dintre jucătorii aduși din Spania au și salarii de 30.000 de euro pe lună.

În acest moment, Dinamo trebuie să plătească salarii de jumătate de milion de euro pe lună, în condițiile în care echipa riscă să joace iar în play-out, cu fotbaliști bine cotați pentru Liga 1, precum Borja Valle, Aleix Garcia sau Juan Camara.

ProSport a fost prima publicație din România care a scris despre neregulile de la Dinamo, dar și despre faptul că Pablo Cortacero a dispărut din viața clubului mai ales după ce fondul de investiții care i-a promis susținere financiară s-a retras din proiect.

Dumitru Dragomir: „Oameni buni, dacă Dinamo cade, s-a terminat că nu are palmares, nu are nimic. S-a desființat definitiv și irevocabil. Măcar să rămână în Liga 2 și să o ia de la început. Situația de la Dinamo este dezastruoasă pentru că au făcut niște contracte la jucători fără valoare, cine a făcut asta nu s-a priceput”.

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro