VIDEO REZUMAT Tochitură moldovenească! Vaslui - Braşov 4-0!

16 apr 2010 118 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
VIDEO REZUMAT Tochitură moldovenească! Vaslui - Braşov 4-0! LIVE VIDEO Vaslui - Braşov 4-0! Supergol Costly!

Vasluiul a reuşit aseară, după un joc superb făcut de elevii luiLăcătuş, să acceadă în premieră în finala Cupei României, după ceau învins cu 3-0 pe Braşov.

Vasluienii s-au aruncat în atac încă din primele minute alemanşei decisive cu Braşovul. Învinşi şi loviţi în orgoliu peterenul "stegarilor", elevii "Fiarei" au intrat pe teren decişi săle arate oaspeţilor că la Vaslui se câştigă greu. Şi, după o primăjumătate mai degrabă anostă şi lipsită de ocazii de poartă,spectacolul a început pe "Municipalul" moldovean.

Costin execută impecabil o lovitură liberă (28, 1-0), Wesleyplonjează în careu după centrarea lui Milanov (29, 2-0), şi meciulde la Braşov era deja de domeniul trecutului. Băieţii lui"Moldo-but" ripostează prin Zaharia (34) şi Roman (41), dar Wesleycontinuă să facă spectacol pe teren, chiar dacă acesta a ratat şiun penalty în minutul 45, şi repriza se încheie în uralelepublicului vasluian.

Cel de-al treilea gol din începutul reprizei secunde şi-a pusamprenta pe psihicul "stegarilor", care rămân imediat îninferioritate numerică, Abrudan fiind eliminat corect, după unfault grosolan la
Costly. Elevii lui Moldovan încearcă, se chinuie, dar totul sedărâmă odată cu scoaterea de pe teren a lui Ilyeş, din cauza uneiintrări dure a lui Pavlovic. Costly punctează pentru o seară magicăa gazdelor şi un vis urât pentru oaspeţi, care şi-au năruit toatesperanţele la un sezon spectaculos.

Vaslui, avantajată deMarius Avram

După fazele controversate din semifinala dintre CFR Cluj şiDinamo, fotbalul românesc a avut parte de o nouă mostră de arbitrajslab la partida de la Vaslui. Primul gol al moldovenilor, marcat deRaul Costin, a venit după o decizie pripită a centralului MariusAvram (foto). Fiul fostului şef al CCA a acordat uşor lovituraliberă din care fotbalistul vasluian a marcat spectaculos. Înminutele de prelungire ale primei părţi, Avram jr a greşit din noucând a acordat penalty pentru gazde, reluările arătând că fundaşulvasluian Gladstone a simulat contactul cu Nuno Diogo.

Finala Cupei României, dintre CFR Cluj şi FC Vaslui, vaavea loc la Iaşi, în 26 mai.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL MECIULUI:VASLUI - BRAŞOV4-0

VASLUI: Kuciak - Akakpo, Papp,Gladstone, Milanov - Costin, Pavlovic - Milisavljevic, Wesley,Lucian Sânmărtean - Costly
Rezerve: Hăisan, Balaur, Neagu, Zmeu, Zubar, Delgado,Farcaş

BRAŞOV: Coman - Duarte, Abrudan, Diogo,Ionescu - Roman, N.Grigore, Ilyeş, Cătălin Munteanu - Zaharia,Savic
Rezerve: Mincă, Oros, Măldărăşanu, Ezequias, Cristescu, Hadnagy,Voicu