Hagi câştigă duelul Generaţiei de Aur cu Dorinel Munteanu! Viitorul a învins Chiajna cu 3-0 şi s-a calificat în optimile Cupei României. Cronica meciului

26 sep 2018 1063 afişări Cupa Romaniei

Viitorul Constanţa şi-a asigurat calificarea în optimile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus cu 3-0 pe terenul Concordiei Chiajna, care a jucat aproape o repriză cu doi jucători mai puţin.

Cu doi membri ai Generaţiei de Aur într-o permanentă agitaţie pe băncile celor două echipe, Concordia şi Viitorul au oferit o primă repriză destul de  atractivă. În ciuda faptului că a făcut 9 schimbări în primul „11” faţă de ultimul joc de campionat, echipa de la malul Mării şi-a respectat statutul de favorită, fiind formaţia care a dictat ritmul jocului. Trupa lui Hagi a avut o posesie net superioară, a pasat foarte mult în jumătatea adversă şi nu s-a sfiit să atace şi cu fundaşii laterali, care au fost surprişi adesea dând târcoale careului formaţiei din Ilfov.

După primele tentative ofensive ale lui Paul Iacob, mijlocaş care a evoluat foarte puţin pentru Viitorul de-a lungul anilor, constănţenii au deschis scorul în urma unei faze fixe. Căpitanul Marc l-a lăsat nemarcat pe Ghiţă, iar puştiul din apărarea lui Hagi a reluat în plasă mingea venită din cornerul executat de Lyes Houri.

Viitorul putea să majoreze diferenţa de scor în mai multe rânduri, însă Voduţ a fost imprecis la finalizare, spre iritarea lui Gică. De partea cealaltă, Concordia s-a făcut remarcată graţie aproape exclusiv lui Ronaldo Deaconu. Tânărul cu nume de fotbalist a trimis puţin pe lângă dintr-o lovitură liberă, iar câteva minute mai târziu i-a oferit o centrare excelentă experimentatului Marian Cristescu, care însă a trimis pe lângă butul din stânga al lui Cojocaru.

Prepeliţă, eliminat după ce a fost umplut de nervi de Houri

În finalul primei reprize, lucrurile s-a cumplicat şi mai mult pentru echipa lui Dorinel. Andrei Prepeliţă, poate cel mai experimentat jucător din tabăra gazdelor, a căzut în plasa tehnicului Houri, fiind eliminat. Fostul jucător de la FCSB s-a arătat deranjat de jocul francezului şi a intrat în conflict cu acesta. După ce ambii au văzut cartonaşul galben în minutul 41, Prepeliţă l-a faultat dur pe francez şi a fost eliminat, lasându-i Chiajnei o misiune aproape imposibilă pentru actul secund.

Bărboianu a semnat sentinţa Chiajnei

La pauză, Hagi i-a aruncat în luptă pe Măţan şi Ciobanu, iar după un start liniştit de repriză secundă, un alt jucător al Chiajnei cu vechime în Liga I, Ştefan Bărboianu, a fost eliminat. Fundaşul a avut o intervenţie dură, cu talpa direct pe tibia lui Boboc, astfel că gazdele au rămas în 9 oameni din minutul 55.
Paradoxal, ilfovenii au fost ceva mai activi în plan ofensiv, însă ghinionul s-a ţinut scai de trupa lui Dorinel Munteanu. Viitorul a făcut 2-0 după şutul lui Măţan, care a fost deviat decisiv de Leca, păcălindu-l astfel pe Greab. A urmat apoi un festival de ratări pentru Viitorul, printre protagonişti numărându-se Voduţ, Ciobanu sau Natkho. În cele din urmă, Andrei Ciobanu a stabilit acorul final, în minutul 90+3, după un contraatac rapid al echipei sale.
Partida s-a termintat cu victoria meritată a Viitorului, 3-0, iar constănţenii obţin calificarea în „optimile” Cupei României. De partea cealaltă, Chiajna rămâne cu un singur obiectiv în acest sezon, unul clar– evitarea retrogradării.

CONCORDIA CHIAJNA - FC VIITORUL  0-3
Virgil Ghiţă 14', Mihai Leca 65' - autogol, Andrei Ciobanu 90+3'

Greab - Bărboianu, Leca, Marc (cpt.), Fota (R. Deaconu 11') - Bucşa, Prepeliţă - Grădinaru, M. Cristescu (Ivanovici 69'), Nivaldo Santos - Batin (Gab. Matei 59')
Rezerve neutilizate: Al. Costache - Al. Albu, Bawab, Măzărache
Antrenor: Dorinel Munteanu
Eliminaţi: Andrei Prepeliţă 45+1' (cumul de cartonaşe galbene), Ştefan Bărboianu 55' (roşu direct)

Val. Cojocaru - Lima, V. Ghiţă, Luchin (Neciu 73'), Boboc - Vl. Achim (cpt.)(Andr. Ciobanu 46'), Artean, P. Iacob - Natkho, Voduţ, Lyes (Măţan 46')
Rezerve neutilizate: Buzbuchi - Casap, C-tin. Dima, Al. Pop
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Concordia (Chiajna - Ilfov); Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); Asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) şi George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel).