Cronica meciului care a decis prima calificată în optimile de finală ale Cupei României. FC Argeş - CSM Poli Iaşi 1-2

24 oct 2017 1105 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei

Iaşiul şi-a respectat blazonul şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după victoria cu 2-1 (0-0) obţinută la Piteşti, în faţa divizionarei secunde FC Argeş, în primul meci din 16-imi. Succesul ieşenior s-a conturat greu, pe final, nu fără emoţii, gazdele reuşind să ţină în şah trupa lui Flavius Stoican, la care au evoluat mai multe rezerve.

În ciuda ploii mocăneşti şi a terenului greu, meciul a fost viu, cu multe ocazii la ambele porţi. FC Argeş şi-a depăşit condiţia şi a opus o bună rezistenţă Iaşiului. Gruparea lui Iordan Eftimie a reuşit să deschidă scorul, dar nu a reuşit să menţină ritmul până la final, CSM Poli reuşind să întoarcă rezultatul în ultimele 20 de minute.

Ocazii de ambele părţi în prima parte

Prima mare ocazie a meciului l-a avut în prim plan pe Andrei Cristea, şutul lobat al căpitanului oaspeţilor din minutul 29 fiind respins de defensiva argeşeană. Acelaşi Andrei Cristea a fost la un pas de gol în minutul 33, ”capul” său trecând puţin pe lângă poarta apărată de fostul portar al Iaşiului, Nicuşor Grecu. Gazdele au răspuns prompt şi au irosit două ocazii importante în finalul primei reprize. În minutul 35, Buhăescu a zguduit transversala, după care moldoveanul Koşelev din poarta oaspeţilor a blocat cu emoţii lovitura de cap a lui Nilă (40).

Debut excelent de repriză pentru argeşeni, final dominat de Poli

FC Argeş a început cum nu se poate mai bine repriza secundă şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 51, prin Ionuţ Năstăsie, dintr-un penalty scos de Nilă. Acesta din urmă a scăpat singur cu portarul Koşelev, a ciupit balonul înaintea goalkeeper-ului moldovean, care l-a agăţat în careu, iar arbitrul Marius Avram a dictat penalty, în ciuda protestelor vehemente ale ieşenilor. Execuţia lui Năstăsie nu a fost foarte bună, dar Koşelev nu a putut respinge balonul, chiar dacă a ghicit colţul. Un minut mai târziu, Nilă l-a găsit la post pe portarul Koşelev cu un şut de la marginea careului, după care gazdele au irosit o nouă bună ocazie. În minutul 56, Grecu şi-a bătut joc de un contraatac al Argeşului, preferând un şut slab la poartă, în locul unei pase în dreapta la un coehipier aflat liber, soluţie ce ar fi putut fi decisivă.

Salim Cisse, la primul gol pentru ieşeni

După minutul 60, Iaşiul, o echipă mult mai matură şi mai experimentată, a pus stăpânire pe joc şi a reuşit să întoarcă rezultatul în doar 20 de minute. După o ocazie mare a lui Mihalache în minutul 64, CSM Poli a restabilit egalitatea prin Danu Spătaru. Acesta a marcat în minutul 71, în urma unei centrări bune de pe dreapta a lui Cioinac, fază continuată cu o deviere a lui Cristea şi cu un şut în blocaj a lui Salim Cisse.

Cu patru minute înainte de final, Cisse a concretizat dominarea Iaşiului şi a marcat golul calificării moldovenilor în optimi. Introdus de Stoican în repriza secundă, atacantul din Guineea a fructificat cu capul o bună centrare a lui Ştefănescu din parea stângă, după o fază creată de Bădic.

Argeşul a încheiat meciul în inferioritate numerică, căpitanul Raul Costin fiind eliminat pentru o intrare dură la Andrei Cristea.

Victorie şi calificare meritate pentru CSM Poli, care reuşeşte al doilea succes în deplasare în doar patru zile, după un 2-0 convingător pe terenul Mediaşului, în campionat. Pentru ambele formaţii urmează două meciuri foarte importante în campionat. Argeşul va primi pe teren propriu vizita liderului Hermannstadt, sâmbătă, de la ora 11:00, în etapa a 14-a, în timp ce ieşenii vor încerca să se apropie de zona play-off-ului cu o victorie în faţa Concordiei Chiajna, vineri, în Copou.

FC ARGEŞ - CSM POLITEHNICA IAŞI  1-2 (0-0)
Ionuţ Năstăsie 51' - penalty / Danu Spătaru 71', Salim Cisse 86'

N. Grecu - Tofan, Cotigă, Vişa, Ct. Stan (D. Oancea 78') - R. Grecu (Ct. Barbu 86'), R. Costin (cpt.), I. Şerban, I. Năstăsie (Şerbănică 69') - Buhăescu, Nilă
Rezerve neutilizate: Oprican - Torişte, D. Andrei, Ant. Cruceru
Antrenor: Iordan Eftimie
Eliminat: Raul Costin 90+3' (roşu direct)

Koşelev - Sin, Ov. Mihalache, Cioinac, Bădic - M. Chelaru (Moisi 46'), Vremea (Salim Cisse 61') - Spătaru, Pedro Mendes (Platini 46'), Stefănescu - Andr. Cristea (cpt.)
Rezerve neutilizate: Kelava - Panţîru, Danale
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: "Nicolae Dobrin" - Trivale (Piteşti - Argeş); Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); Asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti) şi Florin Pucheanu (Ulmi).