"Cobra" muşcă şi de dimineaţă! Politehnica a câştigat un nou derby din Liga a IV-a. FOTO

6 oct 2013 1698 afişări Fotbal Intern

ASU Politehnica Timişoara continuă parcursul aproape perfect în acest sezon. Alb-violeţii au învins cu 2-1pe CS Dumbrăviţa, ocupanta locului patru în Liga a IV-a Timiş.

Unul dintre jucătorii care s-au evidenţiat cel mai mult în acest sezon în tricoul Politehnicii, Adrian Ilie, a fost şi în acest joc eroul echipei lui Paul Codrea.

Alb-violeţii au jucat pentru prima dată în acest campionat pe teren propriu, duminică, de la ora 11 şi nu vineri după-amiază, ca până acum. O mie de oameni au urmărit meciul de pe stadionul “Ştiinţa” şi, după un sfert de oră de joc, au aplaudat deschiderea scorului: Adrian Ilie a iniţiat o acţiune solitară pe partea dreaptă şi a trimis mingea în vinclu cu un şut frumos, din afara careului. Acelaşi Ilie a centrat perfect pentru golul de 2-0, înscris de Gălan, în minutul 22.

Golgheterul oaspeţilor, Kovacs, a marcat golul Dumbrăviţei în minutul 59.

Pentru Politehnica au jucat: Burtic– Birău, Obrejan, Gălan, Maranescu – Ilie (’81 Ardelean), Popoviciu, Opriş, Vucea (’64 Ionuţ) – Făgeţan (’71 Brânzan), Tulcan (’76 Vişan).

Codrea: “Ne-au dominat clar în repriza a doua”

Antrenorul timişorenilor a avut emoţii, în special înrepriza a doua, când Dumbrăviţa i-a forţat pe alb-violeţi să apere cu mari eforturi avantajul de un gol.

„E cea mai muncită victorie de până acum. Ştiam că Dumbrăviţa e o echipă bună, şi clasamentul o arată, cunoşteam mulţi jucători de la ei, cunosc foarte bine antrenorii lor, dar nu mă aşteptam nici eu să fie chiar atât de greu. Ne-au dominat clar în repriza a doua, chiar dacă nu şi-au creat ocazii clare. A fost o dominare teritorială şi orice fază poate fi periculoasă. Noi am făcut un meci bun în prima repriză, în a doua nu am mai prea jucat ce trebuia să jucăm. Trebuie să ne dăm seama de ce avem aşa mulţi băieţi obosiţi. Pe final am aviut trei fundaşi centrali, pentru că ei jucau cu mingi lungi, l-au trecut şi ei pe fundaşul lor central în atac, cel mai înalt de pe teren şi era normal să contracarăm cumva, că ei jucau cu trei atacanţi. Până la urmă, astea sunt meciurile pentru care lumea vine la stadion, să vadă meciuri încrâncenate, nu doar victorii cu şapte sau opt la zero. Sunt emoţii, suferinţă, bucurie, aşa trebuie să fie meciurile şi atunci o să crească şi nivelul campionatului”, a spus Codrea.