30 mar 2018 7272 afişări Comentează şi tu Fotbal Intern
”Ca între vecini”. Dinamo o scapă pe Juventus de ultimul loc! Cronica meciului din ”Ştefan cel Mare”, în care elevii lui Bratu au capotat surprinzător, 1-2 GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO
  • Formaţia din ”Ştefan cel Mare” nu a ştiut să profite de mâna de ajutor venită de la Chiajna, unde principala contracandidată la primul loc în play-out, FC Botoşani, a remizat, scor 0-0 cu formaţia ilfoveană.

Dinamo a primit vizita echipei ce ocupa ultima poziţie în play-out înainte de această partidă, dar în acelaşi timp, una dintre echipele ce nu au primit gol în primele două partide. Juventus a intrat la cabine cu avantajul golului marcat în minutul 10 de un Ciprian Petre scăpat din marcaj de fundaşii dinamovişti. A fost prima şi singura ocazie periculoasă din prima parte a jocului. Daniel Popa a restabilit egalitatea pentru gazde în minutul 51, după ce a profitat de golul lăsat în apărare de brazilianul Wallace, care a fost scos în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale. Acelaşi Wallace a readus-o pe Juventus în avantaj în minutul 70, după ce a fost servit perfect de Stephan Drăghici, care a oferit al doilea assist al partidei.

Surpriza lui Bratu

După ce a luat şase goluri de la naţionala Elveţiei în urmă cu trei zile, Jaime Penedo a fost lăsat pe bancă de Florin Bratu în meciul cu ”vecina” Juventus, iar în locul său a fost titularizat goalkeeper-ul de 23 de ani, Vlad Muţiu, care nu mai îmbrăcase tricoul alb-roşu într-un meci oficial de aproape doi ani, de la o partidă disputată în Ştefan cel Mare, cu Viitorul, terminată cu scorul de 3-3. Este un meci care va rămâne în amintirea suporterilor dinamovişti pentru pierderea lui Patrick Ekeng.

Unde e atacul lui Dinamo?

Pe lângă golul lui Daniel Popa, Dinamo a mai avut două ocazii periculoase partida cu Juventus. Câlcâiul lui Robert Moldoveanu, respins cu greu de fostul rapidist Virgil Drăghia, şi şutul violent al lui Salomao din minutul 84, la care acelaşi Drăghia a intervenit salvator. Prestaţia modestă din prima repriză a lui Gabi Torje l-a determinat pe antrenorul ”câinilor” să-l arunce în locul lui pe tânărul Ion Gheorghe, Adam Nemec nu şi-a făcut simţită prezenţa pe gazon după ce l-a înlocuit în minutul 63 pe marcatorul Daniel Popa, iar Salomao a fost introdus în minutul 74 în locului unui Ivan Pesic care nu a contat deloc în atacul alb-roşilor.

S-a terminat 2-1 pentru Juventus, care părăseşte ultima poziţie şi urcă pe loc de baraj în Liga 1.

Dinamo: Muţiu - Romera, Popescu, Katsikas, Olteanu - Mahlangu, Nistor - Torje (Gheorghe 46'), Moldoveanu, Pesic (Salomao 74') - Popa (Nemec 63'). Antrenor: Florin Bratu.

Juventus Bucureşti: Drăghia - Kardes, Wallace, Leca, Popescu - Gheorghe, Acolatse (Balgiu 57') - Drăghici, C. Petre (Băjenaru 65'), Nicoară (F. Ştefan 88') - Elek. Antrenor: Marius Baciu.

Cartonaşe galbene: Olteanu 32', Romera 52', Popescu 73'/Elek 68', Nicoară 77', Drăghici 83'.

Meciul a fost arbitrat de Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin), ajutat de asistenţii George Neacşu (Câmpulung Muscel) şi Stelian Slabu (Braşov), iar arbitru de rezervă a fost Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe).

Observatori au fost Alexandru Deaconu (CCA, Bucureşti) şi Paul Mincu (LPF, Bucureşti).