La 4 luni și jumătate de la moartea lui Helmut Duckadam, soția regretatului erou de la Sevilla a făcut un anunț important alături de Meme Stoica.
Helmut Duckadam s-a stins din viață la vârsta de 65 de ani. În memoria legendarului portar al Stelei se va organiza Cupa Duckadam, iar la prima ediție vor participa peste 250 de copii.
Soția regretatului portar a anunțat organizarea unui turneu în memoria lui Helmut Duckadam. Mona Ciobanu a venit cu ideea organizării Cupei Duckadam, care le va da șanse unor copii să se afirme și să poată deveni pe viitor portari de legendă.
„Mona Ciobanu, care cred că nu vă este străină – aici de față, a venit cu acest licăr de lumină, ideea organizării acestei competiții, pe care am îmbrățișat-o imediat. Primul telefon a fost către prietenul nostru comun Gheorghe Nicușor, un bun prieten de familie, care, alături de Mona, a ținut foarte mult la Helmut. Mi-au oferit tot sprijinul într-o perioadă foarte grea din viața mea și sunt alături de mine în continuare. Am ținut în mod expres să le mulțumesc public pe această cale”, a declarat Alexandra Duckadam, în fața jurnaliștilor.
Peste 250 de copii vor lua parte la acest eveniment care va avea debutul în luna mai 2025, iar costurile pentru organizarea competiției vor fi acoperite de companii partenere.
Managerul general de la FCSB a fost prezent la conferința de presă și a precizat că speră să fie descoperit „noul Duckadam” în cadrul acestei competiții. El a anunțat că FCSB se va alătura competiției la care vor mai lua parte juniori de la Farul, U Cluj, Poli Timisoara, UTA, Dinamo, FC Argeș și Universitatea Craiova.
„Mă gândesc că e aproape imposibil să nu descoperim acum un mic portar care poate va ajunge să apere măcar o lovitură de la 11 metri într-un meci important. N-aș îndrăzni să sper că o echipă din România va mai ajunge să joace o finală de competiție majoră a Europei, intercluburi, dar, de ce nu?
Vom fi alături de doamna Duckadam cu absolut tot ce este nevoie, o să sprijinim și noi această competiție și bineînțeles că echipele noastre vor participa. Eu sper din toată inima să pot să ajung și eu măcar la ultimele jocuri pentru că, astfel, poate, aș mai fi…
Încă o dată, cu părere de rău spun că nu am fost în ultima perioadă a vieții lui Helmut aproape de el, dar, măcar așa, în spirit, să ne apropiem măcar o dată pe an”, a declarat Mihai Stoica.