Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a oferit câteva detalii încurajatoare despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu, tehnician retras temporar din activitate în 2025.
Stoica a dezvăluit că a discutat recent la telefon cu Petrescu, remarcând o evoluție vizibilă a condiției sale, semn că moralul fostului jucător al Generației de Aur rămâne ridicat în fața încercărilor.
Deși nu a dorit să detalieze diagnosticul medical sau natura exactă a discuțiilor private, Mihai Sotica a ținut să scoată în evidență tăria de caracter a lui Dan Petrescu în fața problemelor de sănătate.
Stoica a comparat situația actuală a tehnicianului cu lupta câștigată în trecut de Mircea Sandu, fostul președinte al Federației Române de Fotbal, amintind că oamenii puternici reușesc să depășească afecțiunile severe printr-o mentalitate de învingător.
„Am vorbit, chiar foarte mult, și din voce e foarte bine. (n.r. – Am înțeles că de vreo lună e la Bologna, face un tratament) Noi am vorbit alte chestii. Dan Petrescu se joacă cu bolile, cum s-a jucat și Mircea Sandu.
Oamenii puternici înving. Mircea Sandu a râs de boala aia al cărei nume nici nu trebuie pronunțat. A râs”, a spus Mihai Stoica, conform Fanatik.
Nelu Varga, patronul celor de la CFR Cluj, a vorbit despre posibilitatea ca Dan Petrescu să revină în Gruia. Tehnicianul a părăsit echipa pe 21 august 2025.
Despărțirea s-a produs după eliminarea dureroasă din play-off-ul UEFA Conference League, 3-7 la general împotriva suedezilor de la Hacken, punând capăt celui de-al patrulea mandat al său, în care a bifat 68 de meciuri.
Finanțatorul a ținut să clarifice că motivele medicale au dictat plecarea „Bursucului”, nu eșecul sportiv. Varga a dezvăluit că s-a întâlnit cu Petrescu și că starea acestuia s-a îmbunătățit considerabil.
Antrenorul se află în ultima fază a recuperării, iar patronul din Gruia este optimist că în scurt timp va fi complet refăcut, gata de o posibilă revenire pe banca tehnică.
„Dan Petrescu a fost dintotdeauna numărul unu, ca să ne înțelegem. A plecat din cauză că a fost bolnav, nu din alt motiv. E mai bine acum, m-am și întâlnit cu el.
Acum mai are ultimele tratamente pe care trebuie să le facă, sper ca în două-trei săptâmâni să fie fresh. Dacă e fresh, sigur va fi el!”, a spus Nelu Varga.