Vladislav Blănuță (24 de ani) nu mai este dorit de Dinamo Kiev, iar ucrainenii vor să scape de el, însă își doresc să-și amortizeze cât mai mult din suma investită în el.
Dorit cu ardoare de Dinamo încă de anul trecut, atacantul ar fi acceptat transferul la Levadiakos, echipa elenă preluată recent de Elias Charalambous, fostul antrenor al lui Gigi Becali de la FCSB.
Aventura lui Vladislav Blănuță la Dinamo Kiev urmează să se încheie în această vară. Ucrainenii vor neapărat să-l vândă sau să-l împrumute. Dinamo și-a manifestat interesul pentru atacantul naționalei României, însă nu a făcut pași concreți pentru mutare.
Sătul să mai aștepte ceva concret din partea „câinilor”, atacantul ar fi ajuns deja la un acord cu grecii de la Levadiakos, formație preluată de curând de Elias Charalambous, scrie sport.ua.
În cauză este vorba despre un împrumut pe un sezon cu opțiune de cumpărare definitivă pentru 800.000 de euro. Dacă jucătorul s-a înțeles cu elenii, acum rămâne de văzut dacă Dinamo Kiev și Levadiakos vor ajunge la un consens în privința sumei de transfer.
Cu un salariu stagional ce se ridică la aproape jumătate de milion de euro, Blănuță a jucat un singur sezon la Dinamo Kiev, în care a bifat 11 apariții, în total 307 minute, timp în care a marcat un singur gol.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2FImpresarul-lui-Vladislav-Blanuta-i-a-dat-vestea-lui-Dinamo-Bucuresti.jpg)
Foto: Dinamo Kiev
Pe lângă Dinamo și Levadiakos, Vladislav Blănuță este și în vizorul echipelor poloneze Rakow și Wisla Cracovia, ultima nou-promovată în prima ligă. Totodată, și Cadiz, din La Liga 2, ar fi interesată de serviciile atacantului român.
„Depinde mult de poziția clubului Dinamo Kiev. Atâta timp cât el nu mai face parte din viitorul lui Dinamo Kiev și cei de acolo încearcă să găsească o soluție, mai există o posibilitate de a opera această mutare.
Da, cu siguranță cei de la Dinamo Kiev își doresc bani, mai ales în contextul investiției pe care au făcut-o. Aici e discuția, negocierea, de fapt. Probabil își doresc să nu iasă foarte tare pe minus”, a declarat Andrei Nicolescu la DigiSport.
În cariera sa, Vladislav Blănuță a mai jucat la Petrocub U19, CP Rapid București, AS Metropolitan, Pescara U19, Pescara, FCU Craiova și „U” Cluj.