VIDEO | Credeaţi că le-aţi văzut pe toate în fotbal? Rezultat şocant în Italia, cu un român implicat: 16-0 la pauză, oaspeţii au avut doar şapte jucători şi un scor final inimaginabil

17 feb 2019 6867 afişări Fotbal Extern

Desfăşurare şocantă la meciul din Serie C, dintre Cuneo şi Pro Piacenza, acolo unde oaspeţii au făcut deplasarea cu doar şapte jucători, iar scorul la pauză era 16-0 pentru gazde. Dintre cele 16 goluri, 6 au fost înscrise de Kanis, iar 5 de Defendi. Partida s-a încheiat cu scorul de 20-0, gazdele marcând doar patru goluri după pauză.

Pro Piacenza se confruntă cu probleme financiare masive şi se află pe ultimul loc în liga a treia italiană. Jucătorii au părăsit clubul din cauza multiplelor salarii neplătite, iar pentru a evita excluderea din campionatul italian, şefii clubului au adus şapte jucători tineri, scrie SportMediaset.

Pentru meciul cu formaţia Cuneo, Piacenza a trecut pe foaia de joc doar şapte jucători, cu vârste cuprinse între 16 şi 19 ani.

VIDEO cu golul de 16-0 înscris de Cuneo

Mai mult, partida din Serie C a început cu o întârziere de 18 minute pentru că unul dintre jucătorii lui Pro Pianceza şi-a uitat legitimaţia. Clubul a început sezonul cu o penalizare de 8 puncte, iar în cele 19 etape a înregistrat 5 victorii, un egal şi 13 înfrângeri.

Spectator la aceată desfăşurare incredibilă a fost şi un jucător român. Fundaşul Vlad Marin (23 de ani), trecut pe la Juventus şi Manchester City, a fost rezervă la Cuneo.