Acasa » Fotbal Extern » Un ucrainean e obligat să muncească alături de un rus. „Copilul” lui Mircea Lucescu a rupt tăcerea: „Sunt agresorii și nu voi avea nicio relație cu ei câtă vreme e război”

Un ucrainean e obligat să muncească alături de un rus. „Copilul” lui Mircea Lucescu a rupt tăcerea: „Sunt agresorii și nu voi avea nicio relație cu ei câtă vreme e război”

Un ucrainean e obligat să muncească alături de un rus. „Copilul” lui Mircea Lucescu a rupt tăcerea: „Sunt agresorii și nu voi avea nicio relație cu ei câtă vreme e război”
FOTO: Profimedia 2 sept 2025

Fostul jucător al lui Mircea Lucescu a vorbit despre relația pe care o are cu un coleg rus de la noua sa echipă.

PSG i-a făcut pe plac lui Luis Enrique și l-a transferat în această vară pe Ilya Zabarnyi de la Bournemouth, în schimbul sumei de 63 de milioane de euro. Internaționalul ucrainean a promovat la echipa mare a lui Dinamo Kiev sub comanda lui Mircea Lucescu. Acum e obligat să facă echipă cu un fotbalist de origine rusă și e cunoscut faptul că rușii și ucrainenii nu se mai înțeleg din cauza conflictului declanșat pe teritoriul țării vecine.

Zabarnyi, despre colaborarea cu un fotbalist rus la noua sa echipă: „Nu am nicio relație”

Noul fundaș central al câștigătoarei Ligii Campionilor a acordat un interviu pentru Football 360 în care a povestit cum este pentru el să evolueze pe teren alături de un fotbalist venit din țara care e inamicul numărul 1 al Ucrainei în prezent.

Ilya Zabarnyi trebuie să facă față situației de a împărți vestiarul cu Matvey Safonov, portarul de rezervă transferat de francezi vara trecută. Presa din Hexagon a ridicat semne de întrebare cu privire la relația dintre cei doi fotbaliști. Chiar și transferul a fost la un pas să pice din cauza faptului că rușii și ucrainenii se urăsc în aceste vremuri dificile din cauza conflictului militar desfășurat pe teritoriul Ucrainei de mai bine de 4 ani.

E pentru prima oară când Ilya Zabarnyi vorbește deschis despre „relația” cu colegul rus. Deși e nevoit să împartă același vestiar, propune ca sportivii ruși să nu mai aibă drept de joc până la terminarea războiului.

„În țara mea, un război la scară largă durează deja de patru ani. Rușii sunt agresorii care încearcă zadarnic să distrugă libertatea și independența Ucrainei. Războiul continuă, iar eu nu am nicio relație cu rușii.

În ceea ce privește colegul meu de echipă, trebuie să interacționez cu el la nivel profesional în antrenamente și îmi voi îndeplini obligațiile față de club. Atât timp cât războiul continuă, sprijin pe deplin izolarea totală a fotbalului rus în lume”, a declarat Ilya Zabarnyi.

Reacția lui Luis Enrique despre „conflictul” etnic din vestiar

Antrenorul lui PSG a avut o reacție scurtă atunci când a fost întrebat despre conflictul dintre Rusia și Ucraina care i-ar putea face probleme în vestiar din cauza naționalității celor doi jucători. Spaniolul a tranșat rapid subiectul precizând că fotbalul „trebuie să fie deasupra oricărui gând politic”. Totuși, e foarte atent la situația delicată din vestiar și încearcă să nu contribuie la declanșarea unei dispute între jucători.