Recordul lui Gică Hagi de la Galatasaray este amenințat de Victor Osimhen, cel mai în formă atacant din campionatul Turciei.
Fostul atacant al lui Napoli marchează goluri pe bandă rulantă și încearcă să depășească recordul lui Gică Hagi, care a reușit să înscrie 32 de goluri într-un sezon.
Galatasaray merge excelent și în Liga Campionilor, iar cu celebrul Victor Osimhen în echipă turcii speră să reușească o performanță notabilă și în Europa.
Victor Osimhen l-a depășit deja pe Mauro Icardi și acum obiectivul atacantului este recordul „legendarului Hagi”, așa cum este numit „Regele” de turci.
Așadar, Osimhen caută să depășească recordul lui Gică Hagi. Nigerianul este pe urmele unor cifre de senzație. Turcii își amintesc și acum de performanța „Regelui”, care a înscris 32 de goluri într-un singur sezon ca jucător al lui Galatasaray.
„E aproape imposibil să-l oprești pe Victor”, consideră Okan Buruk, antrenorul vârfului de la Galatasaray.
De altfel, turcii consideră că Osimhen este probabil cel mai bun atacant care a jucat vreodată în prima ligă din Turcia. Așa că „tronul lui Gică Hagi se clatină”, după cum scriu cei de la posta.com.tr.
„Galatasaray m-a făcut nemuritor. Acolo am trăit cei mai frumoși ani din cariera mea”, spunea Gică Hagi, chiar dacă acesta a evoluat atât pentru Real Madrid, cât și pentru Barcelona.
Dorit iar în ligile de top ale Europei, inclusiv de PSG, Victor Osimhen pare mai tentat să continue la Galatasaray, favorită certă la câștigarea campionatului Turciei.
Formația din Istanbul a făcut un efort mare pentru a-l aduce pe Osimhen, achitând suma de 75 de milioane de euro, una mai degrabă obișnuită pentru ligile de top ale Europei, mai ales Premier League.
„Sunt foarte fericit aici! Voi face și mai mult având sprijinul fanilor noștri”, promite Osimhen, care a adus victoria lui Galatasaray cu Liverpool, scor 1-0.
Ce spunea Osimhen pe vremea când era starul lui Napoli? Discursul este unul asemănător, semn că nigerianul se atașează imediat de fani. „Când am ajuns aici, fanii mi-au arătat imediat o mare dragoste. Napoli te face să te îndrăgostești și mai mult de jocul de fotbal. Oamenii de aici trăiesc pentru echipa orașului, așa că eu simt că am o misiune de îndeplinit pentru acești oameni”, spunea atacantul care a impresionat în acest sezon din Liga Campionilor.