Dan Șucu, acționarul echipei Genoa, care a încheiat actualul sezon din Serie A pe locul 13, a primit o ofertă de 20.000.000 de euro din partea clubului Tottenham pentru unul dintre jucătorii săi.
Fundașul central Koni De Winter (22 de ani) ar putea deveni al doilea jucător de la Genoa care ajunge la Tottenham, după Radu Drăgușin (23 de ani), cel mai valoros jucător român.
Tottenham a câștigat Europa League, după ce s-a impus în finala competiției în fața formației Manchester United, scor 1-0, dar presa britanică nu a ezitat să o numească „cea mai proastă finală din istorie”, una disputată între locurile 16 și 17 din Premier League, la acel moment.
Tottenham a încheiat Premier League pe locul 17, iar ca urmare a câștigării Europa League va juca în sezonul viitor în Champions League.
Astfel, oficialii celor de la Tottehnham au intrat în cursa pentru formarea unui lot competitiv cu care să abordeze sezonul viitor, iar pe lista de transferuri se află și cea a lui Koni De Winter, fundașul belgian care evoluează în echipa lui Șucu și care se află sub contract până în iunie 2028.
Venit la Genoa în vara lui 2024, De Winter are o cotă de piață de 18.000.000 de euro, potrivit Transfermarkt. În actualul sezon, De Winter a jucat în 26 de meciuri, cu trei goluri marcate, acumulând peste 2.200 de minute de joc.
Presa din Italia a anunțat că Tottenham a trimis deja o ofertă pentru De Winter, în valoare de 20.000.000 de euro, însă potrivit sursei menționate, clubul Genoa își dorește cel puțin 25.000.000 de euro pentru internaționalul belgian.
Diferența de 5.000.000 de euro nu va fi greu de acoperit de către clubul unde evoluează și Radu Drăgușin, deoarece prezența în Champions League va veni „la pachet” cu bani dinspre UEFA.
Koni De Winter a ajuns în Italia în vara lui 2018, când s-a transferat la echipa de juniori (U17) a clubului Juventus, iar apoi a trecut pe la cele de U19, U23, cu o primă cotă de piață de 400.000 de euro.
În 2022, cu o cotă de 2.200.000 de euro, a fost împrumutat la FC Empoli, de unde în vara lui 2023 a fost împrumutat la Genoa, înregistrând o nouă creștere, la 4.000.000 de euro.
În 2024 a fost tranferat definitiv la Genoa, fiind achitată suma de 8.000.000 de euro, iar „pragul” său a atins atunci 12.000.000 de euro.