Acasa » Fotbal Extern » SUA, echipa surprizelor

SUA, echipa surprizelor

Finala Cupei Confederațiilor le aduce față în față în această seară (ora 21:25, în direct pe TVR1) pe deținătoarea trofeului, Brazilia, și pe SUA, echipa-surpriză a acestui turneu. Dacă elevii lui Dunga s-au chinuit destul de mult în semifinale cu Africa de Sud (1-0), Statele Unite au eliminat-o pe campioana Europei (2-0), Spania, care era principala favorită la câștigarea turneului. Dacă privim însă în trecut, victoria americanilor nu mai pare atât de surprinzătoare. Pentru o țară ai cărei locuitori nici nu cunosc regulile sportului rege, SUA a reușit să surprindă plăcut de-a lungul timpului.
SUA, echipa surprizelor

Finala Cupei Confederațiilor le aduce față în față în această seară (ora 21:25, în direct pe TVR1) pe deținătoarea trofeului, Brazilia, și pe SUA, echipa-surpriză a acestui turneu.

Dacă elevii lui Dunga s-au chinuit destul de mult în semifinale cu Africa de Sud (1-0), Statele Unite au eliminat-o pe campioana Europei (2-0), Spania, care era principala favorită la câștigarea turneului. Dacă privim însă în trecut, victoria americanilor nu mai pare atât de surprinzătoare. Pentru o țară ai cărei locuitori nici nu cunosc regulile sportului rege, SUA a reușit să surprindă plăcut de-a lungul timpului.

1950, CM. Cea mai mare surpriză din istoria fotbalului la acea vreme avea să o realizeze SUA, învingând cu 1-0 Anglia. Presa britanică, crezând că transmisiunea din Brazilia a fost greșită, a titrat la unison că Anglia învinsese cu 11-1.

1989, preliminarii CM. Americanii aveau nevoie disperată de o victorie în Trinidad și Tobago pentru a se califica la turneul final. Deși nimeni nu le dădea nicio șansă, ei au obținut victoria, iar golul superb al lui Caligiuri a rămas în istoria fotbalului.

1994, CM. Din postura de gazde ale turneului, americanii au obținut o victorie istorică împotriva marii echipe a Columbiei, care avea ca obiectiv câștigarea titlului.

1995, Copa America, grupe. SUA a fost invitată de onoare a turneului sud-american, unde a umilit Argentina cu 3-0. Era prima victorie din istorie împotriva naționalei lui Diego Maradona.

1998, semifinale Concacaf Gold Cup. Brazilia a fost invitată de onoare a campionatului din America de Nord, fiind favorita clară a turneului. SUA a bătut-o cu 1-0 în semifinale. A fost prima victorie a americanilor împotriva lui Selecao.

2002, CM, grupe. Portugalia, una dintre favoritele la câștigarea turneului, a fost în stare de șoc după ce a fost învinsă de SUA cu 3-2.

2007
, finala Concacaf Gold Cup. A câștigat cu 2-1 în fața Mexicului, care era susținut de întreg stadionul.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]