VIDEO | Nicolae Stanciu a făcut ravagii în campionatul Belgiei. Gol superb şi assist în Waasland-Beveren - Anderlecht 1-2

23 sep 2017 19434 afişări Stranieri

Nicolae Stanciu a fost titular la Anderlecht în acest sezon, în campionat şi n-a dezamăgit. Ba dimpotrivă. Campioana Belgiei s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Waasland-Beveren, iar Stanciu a reuşit un gol şi o pasă de gol. Chipciu a fost doar rezervă.

Debutul de sezon nu l-a prins în apele sale pe Nicolae Stanciu. Internaţionalul român a fost mai mult rezervă, iar atunci când a intrat n-a reuşit să impresioneze. Stanciu a ieşit însă la rampă în partida cu Waasland-Beveren, prima ca titular în campionat, în acest sezon. Gazdele au deschis scorul devreme, în minutul 7, prin Thelin.

Anderlecht s-a chinuit să egaleze, dar golul a venit abia spre finalul meciului. Stanciu a profitat de o respingere greşit a apărării adverse, a recuperat mingea în dreapta, a intrat energic în careu şi a înscris cu un şut de la 15 metri. Mai târziu, în minutul 81, avea să vină şi golul victoriei. Stanciu a centrat din corner, iar Spajic a înscris golul victoriei.