United a scos-o pe City din FA Cup! **Pantilimon a parat DEGEABA un ’11 metri’ bătut de Rooney: „Când nu ai noroc…”

United a scos-o pe City din FA Cup! **Pantilimon a parat DEGEABA un '11 metri' bătut de Rooney:
  • Publicat:
  • Actualizat:

Titularizat pentru a patra oară în acest sezon de italianul Mancini, Costel Pantilimon (24 de ani) nu a putut împiedica eșecul „cetățenilor” în fața rivalilor de la United (2-3), în turul III al Cupei Angliei. Pantilimon s-a remarcat însă printr-un penalty apărat în primă fază în fața lui Rooney, dar și prin faptul că a fost la câțiva centimetri de egalare la ultima fază a meciului!

Mancini nu spunea degeaba înainte de meci că „United este cea mai bună echipă din Anglia”. Fanii lui Manchester United așteptau revanșa în fața vecinilor de la City, după umilința suferită de „diavoli” pe Old Trafford în luna octombrie a anului trecut (1-6). Iar vizitatorii au fost răsplătiți de elevii lui Ferguson cu o primă repriză de senzație! Rooney a deschis scorul cu un cap imparabil (10), pentru ca eliminarea gratuită a lui Kompany (12) să faciliteze majorarea scorului: Welbeck a înscris la colțul lung cu un voleu (30), la care nici măcar uriașul Pantilimon (2,02 metri) nu a putut ajunge!

„DAȚI-LE ȘAPTE!”

Scorul a luat proporții până la pauză, după ce Rooney a transformat în doi timpi un penalty la care portarul român al lui City a ghicit colțul execuției. „Pantilimon a avut un reflex foarte bun la penalty-ul lui Rooney, dar când e să nu ai noroc, pur și simplu nu ai. Mingea respinsă a ajuns fix la Rooney, care nu a avut de îndeplinit decât o simplă formalitate”, au scris jurnaliștii de la Guardian.

Din acel moment, fanii „diavolilor” au început să spere la un scor fluviu din partea favoriților lor. „Dați-le șapte!” au scandat aceștia pe toată durata pauzei! De la cabine însă, City a revenit total schimbată și a recuperat din deficit prin lovitura liberă a lui Kolarov (48). Aguero a alimentat speranțele de revenire ale gazdelor (64), dar acestea n-au mai avut benzina necesară să recupereze încă un gol în inferioritate numerică.

A urcat în atac în prelungiri

Profitând de faptul că este cel mai înalt jucător de pe teren, Pantilimon a urcat în careul advers la ultima fază a meciului, la cornerul executat de Aguero. Centrarea argentinianului a fost recepționată de portarul român la 10 metri de poartă, dar acesta n-a înscris, trimițând puțin pe lângă.

David Silva (26 de ani) și Stefan Savic (21) au avut parte de aniversări triste ieri: ziua de naștere a jucătorilor lui City a coincis cu ziua derby-ului

În minutul 12, la scorul de 0-1, Vincent Kompany a fost trimis gratuit direct la cabine pentru o intrare cu ambele picioare la Nani. Căpitanul „albaștrilor” nu și-a lovit însă adversarul. Ba mai mult, a și atins mingea! El va sta pe bară minimum trei partide (a doua eliminare a sezonului)

„I-am făcut pe adversari să arate mai bine decât ar fi trebuit. Am fost neglijenți și am făcut greșeli care au făcut meciul să devină strâns. Ne-am considerat calificați la pauză. Mare greșeală!”, Sir Alex Ferguson, antrenor Manchester United

6 victorii consecutive în deplasare are Manchester United în Cupa Angliei

0 goluri primise City în ultimele cinci meciuri din Cupa Angliei până la partida de ieri

Mancini vrea titlul și Europa League

Antrenorul învinșilor, Roberto Mancini (47 de ani), a afișat o atitudine pozitivă după eșecul suferit în fața propriilor fani: „Sunt mândru de băieții mei, a fost dificil în 10 oameni. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj, pentru că vreau să mai fiu pe bancă și la următorul meci. La pauză le-am zis jucătorilor să fie concentrați și să se apere bine, pentru că ne vom crea ocazii. Sperăm să câștigăm campionatul, Cupa Ligii și Europa League!”.

Gazdele ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 82, la scorul de 2-3, la un henț făcut în careu de Phil Jones