Răzvan Marin, gol uriaş reuşit pentru Standard Liege! VIDEO | Românul îşi duce echipa la două puncte în spatele liderului din Belgia

3 apr 2019 6702 afişări Stranieri

Răzvan Marin (22 de ani) a reuşit golul victoriei pentru Standard Liege în meciul de pe terenul lui Gent, disputat miercuri, scor 2-1, în runda a doua a play-off-ului din Belgia.

Emond a deschis scorul pentru Standard în minutul 45, în urma unei faze fixe, iar Verstraete a egalat în chiar primul minut al actului secund.

Deşi părea că meciul merge către o remiză, Standard Liege a dat lovitura în minutul 90, graţie unei lovituri de la 11 metri executate excelent de Răzvan Marin, care i-a adus echipei sale trei puncte preţioase în lupta pentru titlul din Belgia.

În urma acestei victorii, Standard Liege urcă pe locul secund în Jupiler League, cu 33 de puncte, la doar două lungimi în spatele liderului Genk. În runda următoare, echipa lui Marin o va întâlni, tot în deplasare, pe Club Brugge.

Mijlocaşul curtat de Ajax Amsterdam a ajuns la al şasea gol stagional pentru Standard Liege, în cele 38 de meciuri disputate. Fostul jucător al lui Gică Hagi are şi opt pase decisive în cont.