Răspuns perfect pentru şefi. Şumudică, pas important spre îndeplinirea obiectivului în Arabia Saudită

20 apr 2019 5691 afişări Stranieri

Al Shabab, echipa lui Marius Şumudică, a câştigat, sâmbătă seară, scor 2-0, meciul cu Al Hazem, formaţia lui Daniel Isăilă, şi şi-a mărit la patru puncte avansul faţă de locul al patrulea, ocupat de Al Taawon.

La primul meci după ce şi-a manifestat dorinţa de a pleca în vară şi a fost convocat de urgenţă la o şedinţă de către preşedintele clubului, Şumudică a răspuns pe teren propriu, iar eroul său a fost brazilianul Seba, care a marcat ambele goluri ale înfruntării, în minutele 5 şi 37. Valerică Găman a fost integralist şi a primit un cartonaş galben, iar Constantin Budescu a apărut pe teren în minutul 77, în locul lui al Sulaiheem. La oaspeţi, Isăilă a mizat timp de 88 de minute pe Salomao, dar fostul dinamovist nu a avut vreo realizare notabilă.

Cu acest succes, al 15-lea al sezonului, Şumudică s-a distanţat la patru puncte de Al Taawon (53 faţă de 49), echipa cu care se bate pentru locul al treilea şi care are un meci mai puţin. Al Shabab mai are două partide de jucat, următoarea chiar cu Al Taawon, iar un rezultat pozitiv îi asigură în mare măsură locul al treilea, cel care duce în preliminariile Ligii Campionilor Asiei sezonul viitor.