Pușcaș nu e în stare să îi dea gol nici lui Giroud! Atacantul francez a intrat portar la AC Milan şi l-a blocat în prelungiri pe român

Redactor:
Robert Vișan

George Pușcaș și Radu Drăgușin, fotbaliștii români de la Genoa, au avut parte de un meci nebun cu AC Milan.

Partida dintre Genoa și AC Milan s-a disputat sâmbătă seară, pe Stadionul „Luigi Ferraris”, în cadrul etapei a opta din Serie A și s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 1-0.

Unicul gol al partidei a fost marcat de către
Christian Pulisic, în minutul 87.

AC Milan a rămas în inferioritate numerică în minutul 90+9, când portarul Mike Maignan a încasat cartonașul roșu după un fault dur asupra lui Caleb Ekuban în afara careului. Pentru că Stefano Pioli epuizase toate schimbările, a fost nevoie ca în poartă să intre un jucător de câmp pentru finalul partidei. Acesta a fost tocmai Olivier Giroud, atacantul francez în vârstă de 37 de ani, campion mondial în anul 2018.

Patru minute mai târziu, Josep Martinez, portarul lui Genoa, a fost și el eliminat după ce a urcat în careu și a oprit neregulamentar un atac al oaspeților.

În ceea ce îi privește pe jucătorii români de la Genoa, Radu Drăgușin, fundașul central în vârstă de 21 de ani, a fost integralist, în vreme ce George Pușcaș, atacantul în vârstă de 27 de ani, a fost introdus pe teren în minutul 90+1.

În cel de-al 14-lea minut al prelungirilor, George Pușcaș a avut o ocazie uriașă după ce a scăpat spre poarte lui AC Milan, însă Olivier Giroud l-a blocat pe atacantul român.

Ce a spus Olivier Giroud după meci

La finalul partidei, Olivier Giroud a vorbit despre intervenția sa în timpul atacului lui George Pușcaș.

„În copilărie, îmi plăcea să stau în poartă, de aceea am mers eu în poartă. Am trăit emoții aparte când am avut acea intervenție, precum cele de la marcarea unui gol.

Da, a fost o intervenție grozavă (n.r. râde). M-am gândit că trebuie să ies la minge, mi-am făcut curaj și am ieșit. Am luptat ca leii, sunt mândru de această echipă. Nu renunțăm niciodată.

Acum trei săptămâni, am luat o mare palmă peste față (n.r. la eșecul cu Inter, 1-5), dar ne-am revenit și acum suntem pe primul loc”, a spus Olivier Giroud, după meci, potrivit Gazzetta dello Sport.