Acasa » Fotbal Extern » Stranieri » Party în Pipera?** Culisele noului ‘caz Mutu’: „A fost pe teren cu Uruguay?!”

Party în Pipera?** Culisele noului ‘caz Mutu’: „A fost pe teren cu Uruguay?!”

Fanii Cesenei au primit ca un șoc vestea că Adrian Mutu (33 de ani) nu a fost reținut în lot pentru partida cu Fiorentina (0-2). Atacantul român a fost pedepsit însă pentru că nu a revenit la timp în Italia, după amicalul disputat la București cu naționala Uruguayului (1-1). Din câte se pare, în loc să se urce în avion, „Briliantul" a plecat de la meci direct la o petrecere!
Party în Pipera?** Culisele noului 'caz Mutu': "A fost pe teren cu Uruguay?!"

Fanii Cesenei au primit ca un șoc vestea că Adrian Mutu (33 de ani) nu a fost reținut în lot pentru partida cu Fiorentina (0-2). Atacantul român a fost pedepsit însă pentru că nu a revenit la timp în Italia, după amicalul disputat la București cu naționala Uruguayului (1-1). Din câte se pare, în loc să se urce în avion, „Briliantul” a plecat de la meci direct la o petrecere!

Fără Mutu pe teren, Cesena n-a emis nicio pretenție în fața Fiorentinei, care s-a impus cu 2-0 și i-a afundat și mai mult pe „căluții de mare” în subsolul clasamentului, la 13 puncte de salvarea de la retrogradare. Deși inițial a declarat că Mutu a fost lăsat în afara lotului din rațiuni sportive, se pare că antrenorul Mario Beretta a avut un alt motiv pentru care nu l-a convocat pe golgheterul român. Fără să anunțe pe nimeni, Mutu a rămas o zi în plus în România după cele 75 de minute jucate în amicalul cu Uruguay (1-1) și nu a revenit la club în cursul zilei de joi, conform planului inițial. Antrenorul italian a fost înfuriat de atitudinea „Briliantului”, care și-a luat liber fără voia italienilor și a ignorat rezervarea de avion pe care Cesena i-o pregătise.

AMICALUL NAȚIONALEI, PRILEJ DE VACANȚĂ‚
Mai mult, din câte se pare, acesta a profitat de „mini-vacanța” din România și a petrecut toată ziua de joi la o vilă din Pipera, unde a avut loc o petrecere stropită cu alcool, la care au luat parte patru prieteni ai fotbalistului, printre care și proprietarul locuinței. Internaționalul român a revenit la Cesena în cursul zilei de vineri, dar decizia în cazul său fusese deja luată, sub pretextul unei forme sportive nesatisfăcătoare: „Nu l-am văzut în formă nici contra lui Chievo, nici contra Uruguayului”, a motivat înaintea meciului Mario Beretta, noul antrenor al Cesenei, care la doar două săptămâni de la instalare a „bifat” deja primul conflict cu vedeta incontestabilă a echipei.


Mutu petrece nopțile în Riccione (localitate aflată lângă Rimini, o cunoscută stațiune din Italia
afirmație a unor fani ai Cesenei, în Gazzetta dello Sport

7 goluri în 20 de meciuri a marcat Mutu la Cesena

2 șuturi pe poartă a avut Cesena ieri, contra Fiorentinei

16 goluri a marcat Cesena în acest sezon, echipa cu cel mai slab atac din Serie A

Este doar o decizie tehnică, nu una disciplinară, așa cum s-a făcut aluzie în media
Site-ul oficial al Cesenei

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]