Ionuţ Radu, învins după doar trei minute în ”Derby della Lanterna” cu Sampdoria. VIDEO | S-a schimbat golgheterul în Serie A

14 apr 2019 5728 afişări Stranieri

Echipa lui Ionuţ Radu (21 de ani), Genoa, a pierdut ”Derby della Lanterna” cu rivala locală, Sampdoria, scor 2-0, şi rămâne la şase puncte distanţă de ultimul loc retrogradabil, ocupat de Empoli.

Francezul Gregoire Defrel l-a învins pentru prima oară pe Radu în minutul 3, după ce a reluat o centrare pe jos venită din piciorul veteranului Fabio Quagliarella. Biraschi şi-a lăsat echipa în zece oameni după un henţ în careu, iar acelaşi Quagliarella (36 de ani) a punctat în minutul 53 al partidei, din penalty, şi a devenit golgheterul campionatului, cu 22 de reuşite, peste polonzul lui AC Milan, Krzysztof Piatek. Cristiano Ronaldo este al patrulea, cu 19 reuşite.

Acesta putea reuşi dubla în ultimul minut al partidei, când a scăpat  singur cu portarul român, dar Radu a păstrat tabela intactă cu o paradă de senzaţie.

VIDEO cu golurile marcate de Sampdoria în partida cu Genoa

Potrivit presei din Italia, Ionuţ Radu a fost monitorizat la această partidă de reprezentanţi ai Borussiei Dortmund. AS Roma, Lyon şi FC Sevilla sunt echipele care ar mai fi interesate de serviciile portarului român.

În etapa următoare, echipa lui Ionuţ Radu va primi vizita celor de la Torino, formaţie care a remizat în această etapă pe teren propriu cu Cagliari, scor 1-1.