I-au ameţit! VIDEO | Mitriţă, gol pentru New York City la capătul unei faze de PlayStation. Adversarii n-au mai ştiut unde e mingea

9 aug 2019 10932 afişări Stranieri

Alexandru Mitriţă (24 de ani) a marcat un nou gol pentru New York City, în campionatul din MLS. Împreună cu colegii, a reuşit o fază desprinsă din simulatoarele de fotbal şi înscris al şaselea său gol de la transferul în SUA. Mitriţă i-a costat pe cei de la New York nu mai puţin de nouă milioane de dolari.

Mitriţă a descos scorul în meciul câştigat de New York City cu 3-2 împotriva celor de la Houston Dynamo. În minutul 16, acesta a reuşit două un-doiuri rapide la marginea careului, a profitat şi de o minge împinsă cu călcâiul de un coechipier, pentru a trimite în plasă, fără speranţă pentru portarul advers.

Valentin Castellanos a marcat celelalte goluri ale lui New York City, în minutele 83 şi 90+3, iar Juan Cabezas, în minutul 26, şi Mauro Manotas, în minutul 77, au semnat reuşitele celor de la Houston Dynamo.

Alexandru Mitriţă a marcat de şase ori în 17 meciuri jucate la New York City, de la transferul de la Universitatea Craiova, timp în care a livrat şi un assist pentru colegii săi. În prezent, atacantul român este cotat la şase milioane de euro de către site-ul de specialitate transfermarkt.com.