Gladbach - VfB Stuttgart 1-1. Maxim a fost din nou rezervă. "Şvabii" au ratat victoria pe final

12 apr 2014 1298 afişări Stranieri
  • Alexandru Maxim a fost doar rezervă în egalul obţinut de Stuttgart la Gladbach

"Şvabii" au scos un punct preţios în deplasarea de la Gladbach, în cursa pentru evitarea retrogradării. Meciul se anunţa unul extrem de dificil pentru trupa condusă de Huub Stevens, contra unei echipe aflată pe locul 4 şi cu obiectiv prezenţa în Liga Campionilor.

Stevens şi-a aşezat însă echipa foarte bine şi a scos un punct foarte important. Didavi a deschis scorul în minutul 12, iar Stuttgart a reuşit printr-o organizare foarte bună să păstreze avantajul până în minutul 89, când Arango a egalat.

Din păcate pentru noi, Alexandru Maxim a fost din nou rezervă şi n-a bifat niciun minut. Mijlocaşul român a jucat excelent etapa trecută, când a fost introdus cu în minutul 61 al meciului cu Freiburg, la 0-0. Maxim a dat atunci un gol şi un assist, însă asta nu l-a convins pe Huub Stevens să-l titularizeze cu Borussia Mönchengladbach.

Min. 90+3 Fluier final

Min. 89 GOL GLADBACH. Arango a egalat

Min. 12 GOL STUTTGART.Didavi deschide scorul după o pasă a lui Werner

Min 1. Fluie de start

• VfB Stuttgart îşi continuă cursa pentru salvarea de la retrogradare cu o deplasarea foarte dificilă pe terenul celor de la Borussia Mönchengladbach
  • Alex Maxim a luat loc pe banca de rezerve, deşi internaţionalul român a reuşit un gol şi o pasă de gol în  Stuttgart - Freiburg 2-0

"Şvabii" au în sezon dezastruos în Bundesliga, iar ameninţarea retrogradării îi bântuie pe Maxim & Co. Stuttgart se află în acest moment pe locul 15, primul peste linie, însă este la egalitate de puncte cu Hamburg, aflată pe o poziţie mai jos. Huub Stevens are nevoie disperată de 3 puncte, însă adversarul nu este deloc unul facil.

Borussia Mönchengladbach se află în acest moment pe locul 4 în Germania, ultimul care asigură prezenţa în Liga Campionilor. Gruparea antrenată de elveţianul Lucien Favre se luptă însă pentru acest loc cu Bayer Leverkusen, aflată pe locul 5, dar la egalitate de puncte. Este o partidă în care ambele au nevoie disperată de victorie, dar obiectivele sunt opuse.

Alex Maxim nu a fost titularizat nici de această dată, deşi mijlocaşul român a avut o prestaţie excelentă cu Freiburg. Fostul jucător al Pandurilor a intrat atunci în minutul 61, la 0-0, şi a decis soarta partidei, cu un gol şi un assist pentru reuşita lui Harnik din finalul partidei. Maxim are în acest sezon 7 goluri şi 9 assist-uri pentru Stuttgart, însă returul nu l-a mai prins în aceeaşi formă ca în prima parte a campionatului.

Echipele de start:

VfB Sttutgart: Ulreich - Schwaab, Niedermeier, Rudiger, Boka - Gruezo, Gentner - Werner, Didavi, Traore - Harnik

Gladbach: Ter Stegen - Korb, Jantschke, Brouwers, Dominguez - Herrmann, Kramer, Nordtveit, Arango - Raffael, Kruse