Duminică teribilă pentru Ştefan Radu: "A fost dezastruos." Catania - Lazio 3-1

16 feb 2014 1977 afişări Stranieri
  • Lazio a suferit o nouă înfrângere în Serie A - a opta din acest sezon - scor 1-3, în deplasarea de la Catania
  • După 24 de etape, echipa din capitala Italiei are 32 de puncte şi ocupă locul 9. Prima în Italia e Juventus, cu 60 de puncte obţinute în 23 de partide
  • Ştefan Radu a fost titular pentru Lazio, însă nu a făcut un meci foarte bun

Românul Ştefan Radu a fost integralist pentru Lazio în înfrângerea suferită de trupa lui Edoardo Reja pe terenul Cataniei, scor 1-3, însă va dori cu siguranţă să uite prestaţia de astăzi.

Folosit în flancul stâng al defensivei, Radu nu a greşit decisiv, însă s-a aflat în prim plan la două dintre cele trei goluri marcate de Catania.

• Lazionews24.com: "Radu şi Lulic, dezastruoşi" Publicaţia online i-a oferit românului nota 4.5 pentru prestaţia de astăzi, Radu fiind considerat cel mai slab jucător de pe teren, alături de Lulic.

Gazdele au deschis scorul chiar în primul minut, mai exact în secunda 40, când Izco a primit în careu o centrare din flancul stâng şi l-a învins pe Berisha chiar din faţa lui Ştefan Radu. Românul a strâns în centru, Izco a apărut din flanc şi a tras imparabil, cu toată opoziţia lui Radu, care a ajuns extrem de târziu lângă adversar. (VEZI AICI VIDEO)

13 partide a strâns Ştefan Radu pentru Lazio în Serie A, în acest sezon

Lazio a reuşit să egaleze prin Mauri în prelungirile primei reprize, însă Catania a rezolvat meciul în partea secundă. Spolli a făcut 2-1 în minutul 48, după o fază fixă, iar Peruzzi a "închis" tabela 10 minute mai târziu ('58), după o fază desfăşurată tot pe partea lui Ştefan Radu. Românul a fost surprins o combinaţie rapidă a gazdelor şi Peruzzi a marcat simplu, din pasa lui Keko. (VEZI AICI VIDEO)

A luat şi galben
Pentru ca duminica să fie cu adevărat una "de dat uitării", Ştefan Radu a văzut şi cartonaşul galben pe final, pentru un fault tactic la Bergessio.

După 24 de partide, Lazio ocupă doar locul 9 în Serie A, cu 32 de puncte (8 victorii, 8 egaluri şi 8 înfrângeri). Lider detaşat e Juventus, cu 60 de puncte, în timp ce podiumul e completat de AS Roma şi Napoli, cu 51, respectiv 47 de puncte.