Dorin Rotariu, gol superb pentru Astana! VIDEO | Românul a ajuns la trei reuşite pentru campioana din Kazakhstan

14 apr 2019 1008 afişări Stranieri

Dorin Rotariu (23 de ani) pare să se simtă din ce în ce mai bine în Kazakhstan. Ajuns în această iarnă la Astana, românul a reuşit, duminică, un gol contra celor de la Ordabasy, în victoria echipei sale, scor 2-1.

"Roti" a început din nou ca titular şi a deschis scorul după un sfert de oră în confruntarea de pe teren propriu. Atacantul român a primit un balon în poziţie centrală, a preluat şi a şutat de la aproximativ 20 de metri, la colţul scurt, învingându-l pe portarul oaspeţilor.

🎬 Дорин Ротариудың "Ордабасы" қақпасына соққан голы ⚽️ _ @rotariudorin

A post shared by FC Astana (@fca.astana) on

Ordabasy a restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize, prin Tokhtar Zhangylyshbay, care a preluat excelent pe poziţie viitoare şi a şutat în forţă. Astana a punctat decisiv în minutul 66, prin croatul Martin Tomasov, care i-a adus campioanei din Kazakhstan a cinea victorie din primele şase runde.

În urma acestei victorii, Astana revine pe primul loc în Kazakhstan, cu 16 puncte acumulate în primele şase jocuri. Locul secund este ocupat de Tobol, care are 15 puncte, dar un meci mai puţin. În următoarea etapă, echipa atacantului român va merge pe terenul lui Kairat Almaty.

Dorin Rotariu a ajuns la trei goluri în cele şapte partide în care a evoluat pentru Kazakhstan. Fostul fotbalist al lui Dinamo a fost transferat în această iarnă, de la Brugge, pentru un milion de euro. Atacantul şi-a trecut deja un trofeu în palmares cu noul său club, câştigând Supercupa Kazakhstanului.