Debutul oficial în fotbalul francez pentru Mihai Roman, la opt luni de la transfer

6 apr 2014 2199 afişări Stranieri

Mihai Roman a debutat în campionatul Franţei, într-un meci pe care FC Touluse l-a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, în faţa lui Lille, scor 1-2. Internaţionalul român a intrat în minutul 55 al partidei, trecându-şi în cont primele minute în Ligue 1, după accidentarea gravă din iulie 2013. Suceveanul, în vârstă de 29 de ani, a suferit o ruptură la tendonul lui Ahile de la piciorul drept, care l-a ţinut departe de teren timp de opt luni

Mihai Roman a semnat în 2013 un contract cu FC Touluse pe trei sezoane, după trei ani petrecuţi în Giuleşti, la Rapid. Mijlocaşul a făcut o impresie foarte bună la formaţia franceză şi a fost lăudat de antrenor după prestaţiile din pregătiri, când a marcat trei goluri. Ulterior, Roman s-a accidentat şi nu a apucat să debuteze oficial la Touluse până în partida cu Lille.

Mihai Roman şi Bănel Nicoliţă, împrumutat de Saint Etienne la Nantes, sunt singurii jucători români rămaşi în campionatul francez, deşi la startul competiţiei numărul românilor a fost de şapte.