Acasa » Fotbal Extern » Stranieri » Cristi Chivu s-a lămurit cu Dennis Man. A dat verdictul, după ce l-a ținut numai rezervă la Parma

Cristi Chivu s-a lămurit cu Dennis Man. A dat verdictul, după ce l-a ținut numai rezervă la Parma

14 mart. 2025, 22:39, Stranieri
Cristi Chivu s-a lămurit cu Dennis Man. A dat verdictul, după ce l-a ținut numai rezervă la Parma
Foto: Facebook Parma Calcio 1913

Dennis Man a fost din nou rezervă la Parma, iar antrenorul Cristi Chivu a dat verdictul despre șansele românului de reveni în primul 11.

După un început spectaculos de sezon în Serie A, evoluțiile lui Dennis Man au luat-o pe o pantă descendentă, iar de la venirea lui Cristi Chivu pe banca Parmei a primit tot mai puține minute de joc. Deși noul antrenor a precizat că nu e nemulțumit de forma fotbalistului, Dennis Man a fost rezervă la două din ultimele trei meciuri.

Cristi Chivu, reacție despre Dennis Man: „Are atitudinea corectă”

Cristi Chivu pregătește meciul cu nou-promovata Monza din etapa cu numărul 29 din Serie A. Parma se luptă să evite retrogradarea, iar numirea românului pe banca tehnică în locul lui Fabio Pecchia i-a dat speranțe lui Dennis Man că-și va recăpăta poziția de titular. Momentan, nu s-a întâmplat acest lucru, dar Chivu a preciza la conferința premergătoare meciului de sâmbătă că jucătorul se pregătește bine, dar momentan echipa are nevoie de forțe proaspete.

„E o alegere pe care va trebui să o fac. El s-a antrenat mereu bine. Faptul că l-am lăsat pe bancă nu a fost vreun mesaj, dar avem nevoie de forțe proaspete. Man se descurcă foarte bine și are atitudinea corectă, la fel ca toți ceilalți jucători”, a spus Cristi Chivu, potrivit Parma Live.

Parma este pe locul 17, primul deasupra liniei roșii, înaintea etapei cu numărul 29. Un pas greșit i-ar putea readuce pe „cruciați” pe locurile direct retrogradabile, lucru care ar face ca presiunea pusă pe Cristi Chivu să fie și mai mare la prima experiență ca antrenor la seniori.

Italienii, încrezători în forțele lui Dennis Man: „ar putea fi ajutorul extra din următoarele meciuri”

La ultimul meci cu Torino, 2-2, Dennis Man a fost introdus pe teren abia în minutul 76. A fost suficient pentru presa din Italia să tragă concluziile despre forma fotbalistului român. Jurnaliștii de la TMW au precizat că internaționalul român poate fi o variantă potrivită pentru Chivu în încercarea de a evita revenirea în Serie B.

„20 de minute de alergat și intensitate pentru winger: ar putea fi ajutorul extra al lui Chivu în următoarele meciuri”, a notat TMW.

Dennis Man este unul dintre cei mai buni marcatori de la Parma. A bifat patru goluri și cinci assist-uri în 26 de meciuri. Doar Ange -Yoan Bonny a marcat cu un gol mai mult de la revenirea în prima divizie.

  • 17 milioane de euro e cota de piață a românului, potrivit Transfermarkt.
  • A marcat 28 de goluri în 128 de meciuri pentru Parma.
  • A bifat 32 de apariții în tricoul naționalei României alături de care a participat la EURO 2024.
  • 11 milioane au plătit italienii pentru mutarea de la FCSB.