Acasa » Fotbal Extern » Stranieri » „Am cerut reducerea pedepsei** pe baza onestității lui Mutu!”

„Am cerut reducerea pedepsei** pe baza onestității lui Mutu!”

Avocatul atacantului Adrian Mutu, Ninno D'Avirro, a declarat, joi, că apărarea a cerut reducerea notabilă a pedepsei propuse de Procuratura Antidoping a CONI în cazul de dopaj cu sibutramină al fotbalistului român, informează site-ul violanews.com. "Am cerut reducerea notabilă a pedepsei în baza a trei motive. Onestitatea demonstrată de Mutu, colaborarea sa totală și faptul că a cerut autosuspendarea deși cea inițială expirase", a spus D'Avirro, după ce a depus memoriul apărării în cazul Mutu, care va fi judecat la 19 aprilie. Procuratura antidoping CONI a dispus trimiterea cazului jucătorului echipei Fiorentina, Adrian Mutu, depistat pozitiv cu sibutramină, către Tribunalul Național Antidoping, cu propunere de suspendare pe o perioadă de un an. Procurorul antidoping din cadrul CONI, Ettore Torri, a considerat că Mutu se află la prima abatere și a cerut suspendarea jucătorului pentru o perioadă de un an, conform articolului 10.4 din codul WADA, care prevede circumstanțe atenuante și posibilitatea reducerii suspendării dictate în cazul unui sportiv depistat pozitiv, dacă acesta poate dovedi cum a intrat produsul respectiv în organismul său și că prin consumarea acelei substanțe nu s-a intenționat creșterea performanțelor sportive.
"Am cerut reducerea pedepsei** pe baza onestității lui Mutu!"

Avocatul atacantului Adrian Mutu, Ninno D’Avirro, a declarat,
joi, că apărarea a cerut reducerea notabilă a pedepsei propuse de
Procuratura Antidoping a CONI în cazul de dopaj cu sibutramină al
fotbalistului român, informează site-ul violanews.com.

Am cerut reducerea notabilă a pedepsei în baza a trei
motive. Onestitatea demonstrată de Mutu, colaborarea sa totală și
faptul că a cerut autosuspendarea deși cea inițială
expirase
„, a spus D’Avirro, după ce a depus memoriul
apărării în cazul Mutu, care va fi judecat la 19 aprilie.

Procuratura antidoping CONI a dispus trimiterea cazului jucătorului
echipei Fiorentina, Adrian Mutu, depistat pozitiv cu sibutramină,
către Tribunalul Național Antidoping, cu propunere de suspendare pe
o perioadă de un an.

Procurorul antidoping din cadrul CONI, Ettore Torri, a considerat
că Mutu se află la prima abatere și a cerut suspendarea jucătorului
pentru o perioadă de un an, conform articolului 10.4 din codul
WADA, care prevede circumstanțe atenuante și posibilitatea
reducerii suspendării dictate în cazul unui sportiv depistat
pozitiv, dacă acesta poate dovedi cum a intrat produsul respectiv
în organismul său și că prin consumarea acelei substanțe nu s-a
intenționat creșterea performanțelor sportive.

Adrian Mutu ar fi riscat o suspendare de până la patru ani, dacă se
considera că este recidivist.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]