Acasa » Fotbal Extern » Spania, răpusă de Ucraina după 15 partide de invincibilitate! Unicul gol al partidei marcat de un elev al lui Mircea Lucescu

Spania, răpusă de Ucraina după 15 partide de invincibilitate! Unicul gol al partidei marcat de un elev al lui Mircea Lucescu

Spania, răpusă de Ucraina după 15 partide de invincibilitate! Unicul gol al partidei marcat de un elev al lui Mircea Lucescu

Ucraina a obţinut o victorie de răsunet în faţa Spaniei, cu 1-0, la mai puţin de o săptămână după ce era surclasată de Franţa cu 7-1 în meci amical. Ţîgankov, de la Dinamo Kiev, a marcat golul victoriei.

Germania, ținută în șah de Elveția! 6 goluri într-un meci în care naționala helvetă a condus cu 2-0 după o jumătate de oră de joc

Victorie pentru Ucraina, după trei eșecuri la rând

Selecționata condusă de Luis Enrique s-a jucat cu ocaziile în prima repriză și apoi nu a reușit să înscrie cu 15 minute înainte de final, după ce gazdele preluaseră conducerea pe tabela de marcaj.

Ucraina, care anul trecut impresiona printr-un joc efiient și de mare angajament, în acest an are un bilanț destul de slab. Așadar: 2-1 (a) cu Elveția, 0-4 (d) cu Spania, 1-7 (d) cu Franța, acesta fiind meci amical, și 1-2 (a) cu Germania. Deci, 3 înfrângeri consecutive, la care se adaugă acum o victorie extraordinară.

Spania a pierdut primul meci după 15 meciuri consecutive fără înfrângere, dintre acestea 11 fiind victorii. Ultimul eșec a venit în ediția trecută a Ligii Națiunilor UEFA, 2-3 în Croația, la 15 noiembrie 2018.

Liga A – Grupa 4

Germania – Elveţia 3-3
Au marcat: Timo Werner 28, Kai Havertz 55, Serge Gnabry 60, respectiv Mario Gavranovic 5, 57, Remo Freuler 26.
Cartonaş roşu: Fabian Schaer (Elveţia) 90+4.

Ucraina – Spania 1-0
A marcat: Viktor Ţîgankov 76.

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Spania 4 2 1 1 6-2 7
2 Germania 4 1 3 0 7-6 6
3 Ucraina 4 2 0 2 4-7 6
4 Elveţia 4 0 2 2 5-7 2