Turcii se tem pentru ca va urma la derby-ul Galatasaray – Fenerbahce, din etapa cu numărul 25 a campionatului, după ce au aflat că Istvan Kovacs (40 de ani) va fi delegat în fruntea brigăzii de arbitri.
Vestea a fost catalogată drept scandaloasă și s-a amintit inclusiv de meciul Cehia – Turcia, de la Campionatul European din 2024, atunci când Istvan Kovacs a acordat 18 cartonașe galbene și două cartonașe roșii.
Miercuri seară, 19 februarie 2025, Istvan Kovacs s-a aflat la centrul duelului Real Madrid – Manchester City 3-1, din manșa secundă a play-off-ului pentru optimile Ligii Campionilor.
„Centralul” român a avut o prestație onorabilă, iar la finalul celor 90 de minute de pe Santiago Bernabeu a fost notat de specialiști cu 7.
Așadar, Istvan Kovacs a plecat cu fruntea sus de la Madrid, după Real – City 3-1, dar și cu o sumă frumosă de bani în conturi, care i-a revenit din partea UEFA.
Între timp, în presa internațională s-a aflat că Istvan Kovacs va fi delegat la derby-ul Galatasaray – Istanbul, din etapa 25 a campionatului turc, care e programat la data de 25 februarie 2025.
Decizia Federației de Fotbal din Turcia a venit ca urmare a scandalurilor care au avut loc în „Țara semilunei” în ultima perioadă, în special din cauza arbitrajelor din prima ligă. Spre exemplu, la data de 9 februarie, jucătorii de la Adana Demirspor au părăsit terenul înainte de fluierul final, la o dispută cu Galatasaray, nemulțumiți fiind de o decizie de arbitraj. Rezultatul? Au pierdut cu 0-3 la „masa verde”.
Revenind la Kovacs și la derby-ul Galatasaray – Feberbahce, meciul de pe 25 februarie va fi extrem de important, deoare ar putea decide lupta la titlu într-o oarecare măsură. Galatasaray conduce clasamentul după 23 de etape, cu 63 de puncte, în timp ce Fenerbahce e pe poziția secundă, cu 57 de puncte. Așadar, dacă Galatasaray ar câștiga meciul direct cu Fenerbahce, ar lua o opțiune serioasă în cursa pentru cucerirea campionatului.
La auzul veștii că un astfel de meci va fi arbitrat de Istvan Kovacs, turcii au răbufnit pe rețelele de socializare și au transmis că se așteaptă la ce e mai rău. Arbitrul născut în Carei este renumit pentru „generozitatea” sa atunci când vine vorba despre acordat avertismente, iar având în vedere tensiunile care s-ar putea isca la derby-ul Istanbulului, turcii au scris:
Dacă Istvan Kovacs vine la meci, ambele echipe vor rămâne cu câte 7 jucători și partida nu se va termina”, au scris turcii, pe platforma de socializare X.
De asemenea, cei de la Fener Shadow au amintit ce celebrul meci Cehia – Turcia de la EURO 2024:
Scandalos! Istvan Kovacs, cel mai puternic candidat pentru a arbitra derby-ul Galatasaray – Fenerbahce, a fost trimis acasă de UEFA după ce a acordat 18 cartonașe galbene și două cartonașe roșii la meciul Cehia – Turcia. A fost cea mai rea prestație din istoria Campionatului European de fotbal. Istvan Kovacs este, de asemenea, conațional cu Gheorghe Hagi (n.r. – legendă a lui Galatasaray)”, se arată pe pagina de X dedicată fanilor lui Fenerbahce.
Iar îngrijorările turcilor au continuat să curgă pe platforma de socializare X, în ultimele ore o mulțime de internauți postând mesaje cu privire la delegarea lui Istvan Kovacs:
Arbitrul care tocmai a dat o lovitură liberă în loc de penalty pentru City… Cel care a acordat 20 de cartonașe în Turcia – Cehia… Pe bune?” / „Trebuie să ne rugăm la Dumnezeu! Omul ăsta dă cartonașe la orice.” / „Poate că e mai bine să fie un arbitru străin, dar e unul slab”, sunt alte câteva comentarii distribuite pe sursa citată.