Acasa » Fotbal Extern » Se cunoaște ultimul act al acestei ediții de Liga Națiunilor! Final dramatic la meciul dintre Spania și Italia!

Se cunoaște ultimul act al acestei ediții de Liga Națiunilor! Final dramatic la meciul dintre Spania și Italia!

Se cunoaște ultimul act al acestei ediții de Liga Națiunilor! Final dramatic la meciul dintre Spania și Italia!
Se știe ultimul act alt acestei ediții de Liga Națiunilor! Final dramatic la meciul dintre Spania și Italia!

Spania și Italia s-au duelat la Enschede, în Țările de Jos, în a doua semifinală a acestei ediții de Liga Națiunilor, după ce miercuri seară Croația a reușit să obțină calificarea în finală în urma victoriei cu gazda acestul Final 4, „Portocala mecanică”, scor 4-2, după prelungiri.

Se cunoaște ultimul act al acestei ediții de Liga Națiunilor! Final dramatic la meciul dintre Spania și Italia!

Ibericii au deschis scorul foarte repede, în minutul 3, grație golului marcat de Yeremy Pino, atacantul celor de la Villarreal.

Doar că jucătorii pregătiți de Luis de la Fuente nu au apucat să se bucure prea mult de acest avantaj, întrucât Italia a reușit să egaleze foarte rapid, în minutul 11, atunci când golgheterul lui Lazio, Ciro Immobile, a transformat o lovitură de la 11 metri.

Când jocul părea să se îndrepte inevitabil către prelungiri, în minutul 88, Joselu, proaspăt introdus pe teren, a arătat prezență de spirit și a trimis din 6 metri în poartă, o minge șutată de Rodri din marginea careului și deviată de un fundaș italian.

Spania s-a impus astfel cu scorul de 2-1 și va juca finala acestei ediții de Liga Națiunilor contra Croației, duminică. Anterior, în aceeași zi, se va disputa și finala mică dintre Țările de Jos și Italia.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

Spania (4-2-3-1): Simon- Jesus Navas, Le Normand, Laporte, Alba- Rodri, Merino- Rodrigo, Gavi, Pino- Morata
Rezerve: Asensio, Canales, Ansu Fati, Fabian Ruiz, Joselu, Kepa Arrizabalaga, Dani Carvajal, Nacho Fernandez, Fran Garcia, Dani Olmo, David Raya, Zubimendi
Selecționer: Luis de la Fuente

Italia (3-5-2): Donnarumma- Toloi, Bonucci, Acerbi- Di Lorenzo, Frattesi, Jorginho, Barella, Spinazzola- Immobile, Zaniolo
Rezerve: Darmian, Dimarco, Chiesa, Cristante, Verratti, Buongiorno, Gnonto, Meret, Pellegrini, Raspadori, Retegui, Vicario
Selecționer: Roberto Mancini

Parteneri
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Mediafax
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Cancan.ro
„Voia să divorțeze încă din primele zile”. Fosta soție a lui Putin, mărturii tulburătoare despre anii petrecuți alături de liderul rus
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Bănică, imagini interzise pentru cardiaci! A pozat într-un costum transparent și a lăsat aproape tot la vedere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Râzi cu lacrimi
Falsul secolului: Povestea Omului din Piltdown, „veriga lipsă” care a păcălit lumea științifică
Descopera.ro
Câte mii de euro a primit eliminatul Gigi Burger, de la Antena 1, pentru cele 11 săptămâni la Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
Mii de șoferi riscă suspendarea permisului pentru amenzile neplătite. Guvernul pregătește o nouă sancțiune automată
Promotor.ro