Acasa » Fotbal Extern » Răzvan Lucescu a avut parte și de un moment trist în noaptea câștigării titlului cu PAOK! A răbufnit: „Îmi pare rău că vă spun asta”

Răzvan Lucescu a avut parte și de un moment trist în noaptea câștigării titlului cu PAOK! A răbufnit: „Îmi pare rău că vă spun asta”

Răzvan Lucescu a avut parte și de un moment trist în noaptea câștigării titlului cu PAOK! A răbufnit: „Îmi pare rău că vă spun asta”
May 12, 2024, Thessaloniki, Greece: PAOK's coach Razvan Lucescu during a Greek Superleague playoffs game between PAOK FC and Olympiacos FC. PAOK won the game 2-0.,Image: 872537077, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Antrenorul român Răzvan Lucescu (55 de ani) este campion în Grecia, după meciul dintre Aris Salonic – PAOK Salonic, 1-2.

Acesta este al doilea titlu al său cu PAOK, după cel cucerit în 2019. Însă, fericirea tehnicianului a fost umbrită de un moment frustrant: Lucescu și-a amintit de anul 2018, când PAOK a pierdut titlul în fața lui AEK.

Moment de nostalgie în cea mai fericită noapte pentru antrenorul Răzvan Lucescu. „Îmi pare rău că vă spun asta”

Răzvan Lucescu spune că din punct de vederea moral acesta este, de fapt, al treilea titlu obținut de el cu echipa elenă.

„Îmi pare rău să vă spun asta, dar acesta este al treilea titlu al meu cu PAOK. Două sunt oficiale şi unul a fost furat şi dat echipei din Atena. Asta e treaba noastră, îmi aduc aminte foarte bine ce s-a întâmplat. Pe al doilea, cel oficial, nu au putut să ni-l mai ia”, este declarația făcută de Răzvan Lucescu, potrivit as.ro.

În 2018, AEK a cucerit cu mare scandal trofeul de campioană în detrimentul echipei antrenate de Răzvan Lucescu. Atunci, PAOK a fost depunctată după ce patronul grupării din Salonic, Ivan Savvidis, a intrat cu pistolul pe teren chiar la finalul meciului cu AEK, din cauza faptului că golul marcat de Fernando Varela, în minutul 90, a fost anulat.

La șase ani distanță, PAOK a câștigat pe terenul lui Aris, scor 2-1, reușind să cucerească titlul în Grecia. Răzvan Lucescu a spus că a fost un meci incredibil de greu, mai ales că adversarii făceau pressing constant, iar PAOK era în 10 oameni.

Care a fost reacția lui Lucescu după victoria din Grecia

Răzvan Lucescu jr. a ținut să le mulțumească fanilor pentru sprijinul acordat de-a lungul acestui sezon, mai ales în momentele în care PAOK suferea și nu era văzută favorită în a obține titlul pentru care se lupta cu AEK și Olympiacos.

„Meciul de azi a fost incredibil! Am avut un om mai puțin în ultimul sfert de oră, adversarul ne-a presat. E caracterizarea perfectă a întregului sezon. Am luptat, am sperat, am reacționat și am câștigat un meci incredibil.

Am obținut titlul și am scris istorie pentru PAOK. Vreau să le mulțumesc tuturor fanilor noștri. Sprijinul lor imens ne-a ajutat pe durata întregului sezon.

E un titlu diferit față de precedentul. Am jucat multe meciuri, munca depusă a fost fantastică. Am avut o mentalitate de luptători. Cred că e cel mai dificil trofeu din cariera mea”, a declarat Răzvan Lucescu după Aris – PAOK 1-2.

Echipa fiului lui „Il Duce” a disputat în acest sezon un număr record de meciuri – 58 la număr între 28 iulie și 19 mai. Au fost 58 de meciuri în 296 de zile, rezultând un meci la cinci zile, timp de peste 42 de săptămâni.

PAOK a înscris 134 de goluri, având o medie de 2,3 goluri marcate pe partidă. Un alt element important în această ecuație este că PAOK nu are un golgheter veritabil, cei mai buni marcatori fiind doi mijlocași: sârbul Zivkovic, cu 19 goluri, și grecul Konstantelias, cu 14 goluri. Lucescu a devenit primul antrenor care câștigă două titluri cu PAOK.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Cum ar fi manipulat cele 10 bănci valoarea ROBOR. Președintele Consiliului Concurenței: „Problemele se vor rezolva când intrăm în zona euro”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro