Ovidiu Hațegan i-a dat emoții lui Cristiano Ronaldo! Starul lusitan a înscris două goluri în Luxemburg – Portugalia, chiar sub ochii arbitrilor români

Ovidiu Hațegan i-a dat emoții lui Cristiano Ronaldo! Starul lusitan a înscris două goluri în Luxemburg - Portugalia, chiar sub ochii arbitrilor români

Cristiano Ronaldo, atacantul portughez în vârstă de 38 de ani de la Al Nassr, a înscris două goluri pentru naționala țării sale în meciul cu Luxemburg.

Meciul dintre Luxemburg și Portugalia s-a jucat duminică seară, în cadrul rundei a doua a preliminariilor EURO 2024 și s-a încheiat cu victoria lusitanilor, scor 6-0.

La partida dintre Luxemburg și Portugalia, a fost delegat la centru arbitrul român Radu Petrescu și a fost ajutat de la margine de către asistenții Radu Ghinguleac și Mircea Grigoriu. Cel de-al patrulea oficial a fost Iulian Dina, iar în camera VAR au fost Ovidiu Hațegan și Horațiu Feșnic.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul încă din minutul 9, însă a avut ceva emoții. Portughezul a așteptat confirmarea arbitrului român Radu Petrescu. Acesta din urmă a primit ok-ul din camera VAR și a validat golul starului de la Al Nassr.

Joao Felix și Bernardo Silva au marcat în minutele 15, respectiv 18, iar în minutul 31, Cristiano Ronaldo a punctat din nou, din pasa lui Bruno Fernandes, ducând astfel scorul la 4-0 pentru Portugalia.

În repriza a doua, Otavio și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj, în minutul 77. A urmat apoi, în minutul 89, golul lui Leao care a închis jocul la scorul de 6-0 pentru Portugalia.

Portugalia este lider în Grupa J, cu șase puncte, după cele două meciuri jucate până acum în preliminariile EURO 2024. Locul secund este ocupat de către Slovacia, cu patru puncte, iar podiumul este completat de către Bosnia și Herțegovina, cu trei puncte, la egalitate cu echipa de pe locul 4, Islanda. Luxemburg este pe locul 5, cu un singur punct, iar Liechtenstein este codașa grupei, fără vreun punct.

• Meciul cu Luxemburg a reprezentat partida cu numărul 198 pentru Cristiano Ronaldo în tricoul echipei naționale a Portugaliei.
  • 20 de milioane de euro este cota de piață a lui Cristiano Ronaldo, potrivit Transfermarkt.
  • 9 goluri în 8 meciuri a marcat Cristiano Ronaldo pentru Al Nassr în acest sezon al primei ligi din Arabia Saudită.