O nouă zi, o nouă pagină de istorie scrisă de Ronaldo. În ce top l-a detronat portughezul pe Lionel Messi

Andru Nenciu
O nouă zi, o nouă pagină de istorie scrisă de Ronaldo. În ce top l-a  detronat portughezul pe Lionel Messi
  • Publicat:
  • Actualizat:

Cristiano Ronaldo a reușit un hat-trick în partida câștigată de Real Madridmarți seara, scor 4-2, în faza sferturilor de finală din Champions League, în fața echipei Bayern Munchen. Lusitanul a ajuns la  al 41-lea hat-trick înscris  în toate competițiile jucate în tricoul „galacticilor”, reușind să înscrie cu capul, cu piciorul stâng cât și cu piciorul drept – „un hat-trick perfect”- în partida de marți seara.

Cristiano a marcat golul egalizator cu o centrare extraordinară de cap, în minutul 76 de minute, ca mai apoi să înscrie celelalte două goluri în prelungiri, reușite atât cu piciorul stâng cât și cu cel drept, care au trimis-o pe Real Madrid în semifinalele Champions League.

Ronaldo a dedicat golurile din partida cu Bayern fanilor de pe Bernabeu

Primul hat-trick marcat de Ronaldo în tricoul „galacticilor”, după transferul din 2009 de la Manchester United, a fost în mai 2010, într-o partidă împotriva echipei Mallorca, din La Liga.

Cristiano Ronaldo, sărbătorind primul său gol din hat-trick-ul marcat în partida cu Mallorca, în may 2010

Hat-trick-ul reușit de jucătorul în vârstă de 32 de ani marți seara împotriva celor de la Bayern a fost al șaselea în Champions League, depășindu-l pe Lionel Messi, cu care împărțea prima poziție, cu câte 5 fiecare – acesta mai are două în Cupa Regelui și unul în Club World Cup.

Reușita lui Ronaldo din finala cluburilor Cupei Mondiale, în fața echipei japoneze Kashima Antlers în decembrie anul trecut, a ajutat la întoarcea scorului de la 2-1, la 4-2 în favoarea echipei antrenate de Zinedine Zidane.

Și tripla cu numărul  41 a fost una crucială pentru Real Madrid, cele două goluri marcate în prelungiri și faptul că Bayern a rămas în 10 oameni au contribuit la câștigarea partidei, care se terminase în cele 90 de minute la egalitate, 3-3, la general.

Cu toate acestea, au apărut nenumărate nemulțumiri legate de golurile marcate de Ronaldo, fiind acuzat arbitrajul defectuos al maghiarului Kassai, care nu a văzut că cel de-al doilea și al treilea gol au fost marcate din ofside.

Deși tabelă părea închisă după golurile marcate de Ronaldo în prelungiri, Asensio a reușit să își treacă și el numele pe lista marcatorilor, înscriind un gol în urma unei faze individuale,  ducând astfel scorul general la 6-3 în favoarea „galacticilor”.

Performanțe individuale obținute de Cristiano Ronaldo

100 goluri marcate în Champions League

31 de assist-uri în competițiile europene (liderul all-time, după partida cu Napoli, unde i-a pasat lui Toni Kroos)

70 de goluri internaționale pentru naționala Portugaliei  (în urma „dublei” marcate împotriva Ungariei)

32 de hat-trick-uri în La Liga (cele mai multe din istoria campionatului spaniol)

518 goluri în 711 apartiții pentru toate cluburile unde a jucat până acum.

4 baloane de aur (lider este Lionel Messi, cu 5 trofee în palmares)