Trupa lui Ianis Hagi a fost eliminată într-un mod șocant din Cupa Scoției, de către o echipă din liga secundă. Glasgow Rangers a pierdut acasă, iar prestația internaționalului român a fost analizată cu atenție.
Ianis Hagi a fost titular în partida dintre Glasgow Rangers și Queen’s Park, încheiată cu scorul de 0-1, dar a fost schimbat de către Philippe Clement după doar o oră de joc.
Glasgow Rangers a suferit o înfrângere rușinoasă în Cupa Scoției. Echipa lui Ianis Hagi a fost eliminată din competiție în optimile de finală, de către Queen’s Park, formație care evoluează în liga secundă a Scoției.
„Tricolorul” a fost titular în această partidă, dar a fost schimbat de antrenorul Philippe Clement după doar o oră de joc.
Singurul gol al partidei a fost marcat de Drozd, în minutul 69. Gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 90+7, dar nu au profitat de această șansă. James Tavernier nu l-a putut învinge pe portarul echipei oaspete, iar Glasgow Rangers a fost eliminată din Cupa Scoției.
Astfel, echipa lui Ianis Hagi a ratat șansa de a câștiga un trofeu în acest sezon, având în vedere că în campionat lucrurile sunt clare: Glasgow Rangers este la 13 puncte în spatele liderului Celtic.
Jurnaliștii de la ibroxnews.com au analizat cu atenție prestația lui Ianis Hagi și l-au notat cu 6.
„Ianis Hagi, singura rază de speranță într-o după-amiază dezamăgitoare. Acesta și-a creat câteva ocazii bune pe parcursul meciului și a adus un plus de energie în ofensivă, mai ales în prima repriză.
Decizia lui Clement de a-l schimba, în condițiile în care echipa era în căutarea unui gol, a fost oarecum surprinzătoare”, au scris cei de la ibroxnews.com.
Jurnaliștii din Scoția l-au criticat pe antrenorul Philippe Clement pentru că l-a schimbat pe Ianis Hagi după doar o oră de joc.
„Clement ia o decizie bizară în privința lui Ianis Hagi. Rangers a practicat un joc execrabil, după ce Clement a făcut cinci schimbări în echipa de start față de ultimul meci.
Dintr-un motiv inexplicabil, a ales să-l scoată de pe teren în repriza a doua pe unul dintre cei mai creativi jucători, Ianis Hagi. A venit momentul ca Philippe Clement să plece. Să nu uitați că Philippe Clement l-a scos pe cel mai creativ jucător al lui Rangers pentru a introduce un fundaș stânga, în timp ce echipa avea nevoie de gol. Ar trebui dat afară după această decizie!”, a scris jurnalistul Herald Mark McDougall, într-un articol publicat pe ibroxnews.com.