Acasa » Fotbal Extern » Nota lui Denis Drăguș după ce echipa lui a pierdut finala Cupei Turciei cu Galatasaray

Nota lui Denis Drăguș după ce echipa lui a pierdut finala Cupei Turciei cu Galatasaray

Nota lui Denis Drăguș după ce echipa lui a pierdut finala Cupei Turciei cu Galatasaray
Foto: Profimedia 15.05.2025

Denis Drăguș a revenit pe teren după o lună de pauză forțată, cauzată de o accidentare, însă prezența sa n-a fost cu noroc pentru Trabzonspor.

Echipa internaționalului român a cedat net finala Cupei Turciei, în fața lui Galatasaray, scor 0-3, meci în care starul Victor Osimhen a reușit o „dublă”.

La final, atacantul naționalei tricolore a primit o notă peste media echipei sale din partea portalului Sofascore.

Denis Drăguș a revenit pe teren după o lună, dar Trabzonspor a cedat clar finala Cupei Turciei cu Galatasaray

Atacantul Denis Drăguș a revenit pe teren după accidentarea suferită în urmă cu o lună, însă nu a putut să o ajute prea mult pe Trabzonspor.

Echipa vârfului naționalei României a pierdut clar finala Cupei Turciei, în fața lui Galatasaray, scor 0-3, meci în care starul Victor Osimhen a reușit o „dublă” în minutele 46 și 63, în timp ce Alper Yilmaz a deschis scorul devreme, în minutul 5.

La finalul disputei, Denis Drăguș a primit o nota 6,7, peste media echipei sale, din partea portalului Sofascore. Românul a fost aruncat în luptă în minutul 60 și a avut un șut pe lângă poartă și o precizie a paselor de 86% (6/7). Cea mai mare notă primită de jucătorii lui Trabzonspor a fost obținută de fundașul Malheiro (7,3), în timp ce cel mai slab a fost Zubkov, cu 5,7.

Denis Drăguș o ține din accidentare în accidentare în ultimul timp. Acum s-a întors pe teren după o lună de zile în care a fost nevoit să se refacă după o accidentare la tendoane. La acea vreme, românul abia ce se recuperase după o altă accidentare care l-a ținut departe de gazon circa trei luni de zile.

Unul dintre numele dezamăgitoare dintre transferurile lui Trabzonspor din acest sezon a fost Denis Drăguș. Acest jucător, căruia antrenorul Fatih Tekke i-a dat șansa de a juca în primul 11 în meciul cu Fenerbahce, a fost o dezamăgire totală. Nu putem să nu ne întrebăm, acesta a fost Drăguș pe care l-am văzut în Gaziantep? Cu acest meci am văzut încă o dată foarte clar că Denis Drăguș nu este un jucător Trabzonspor. La sfârșitul sezonului, acest jucător ar trebui să fie dat afară fără să piardă timpul, în conformitate cu interesele clubului – karadenizdesonnokta.com.tr

„Galata” a luat după șase ani trofeul și e la un pas de event

Galatasaray a obținut astfel a 19-a Cupă a Turciei, prima din 2019 încoace. Liderul din competiția internă are 8 puncte peste marea rivală Fenerbahce și este foarte aproape de titlu, urmând a evolua în Liga Campionilor, în faza ligii sau în turul trei preliminar.

În urma rezultatulul din ultimul act al Cupei Turciei, locul din Liga Europa îi va reveni echipei de pe locul trei în campionat, ocupat de Beşiktaş.