Messi, maşinăria de recorduri! Ce performanţă a reuşit argentinianul în meciul cu Lyon

Joi, 13:00 2092 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern

Lionel Messi (31 de ani) a mai stabilit o bornă importantă după meciul de miercuri seară, contra lui Olympique Lyon, scor 5-1, când FC Barcelona a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Atacantul argentinian a ajuns la 476 de victorii în tricoul catalanilor, devenind astfel jucătorul cu cele mai multe meciuri câştigate la formaţia blaugrana, la egalitate cu Xavi Hernandez (39 de ani). Cei doi au evoluat timp de 11 sezoane împreună la Barcelona, câştigând 24 de trofee.

Performanţa lui Messi vine după 673 de jocuri la Barcelona, în care a reuşit 588 de goluri şi 238 de pase decisive.

În meciul de aseară, decarul Barcelonei a reuşit o "dublă" şi două pase decisive. Catalanii îşi vor afla adversara din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la tragerea de sorţi de vineri, de la ora 13:00.