Manchester City s-a impus în cel mai important meci cu Arsenal și lupta pentru titlu se reaprinde pe final de sezon în Premier League.
Pep Guardiola este din nou în „cărți” pentru un nou titlu de campion cu Manchester City. „Cetățenii” o pot egala pe Arsenal în fruntea clasamentului, iar în ultimele cinci etape golaverajul poate juca un rol esențial pentru primul loc.
Cherki a deschis scorul, în minutul 16. Kai Havertz a egalat două minute mai târziu, profitând de o gafă impardonabilă a lui Gigi Donnarumma. În partea secundă, Haaland a dat lovitura și a ajuns la 23 de goluri în acest sezon de campionat.
Toată lumea o vedea mare câștigătoare pe Arsenal după un start perfect de sezon în Premier League. Arsenal a avut un avans chiar și de 9 puncte față de adversara din această după amiază. Înaintea confruntării directe, „cetățenii” erau la 6 puncte, dar cu un meci în minus.
Așadar, victoria de pe Etihad Stadium i-a adus la doar 3 puncte, dar o pot egala pe Arsenal, dacă obțin cele 3 puncte în partida restantă. Finalul de sezon va fi unul incendiar și de coșmar pentru fanii „tunarilor”, care pot pierde din nou titlul la capătul unui sezon în care au avut așteptări foarte mari.
În caz de egalitate de puncte la finalul sezonului, titlul se va decide în funcție de golaveraj. În acest moment, Arsenal are un mic avantaj de doar 1 gol (diferență goluri primite și marcate). Dacă la finalul sezonului e egalitate și la golaveraj, atunci titlul se va decide cu un meci de baraj.
Elevii lui Pep Guardiola au un calendar mai facil pe final de sezon. Va mai avea de jucat doar meciuri din campionat cu Burnley, Everton, Bournemouth, Crystal Palace (restanță) și Aston Villa.
Programul „tunarilor e mai complicat deoarece sunt angrenați și în Champions League. În campionat se vor duela cu Neewcastle, Fulham, West Ham, Burnley și Crystal Palace. În Champions League se vor duela în „dubla” cu Atletico Madrid pentru un loc în marea finală. Astfel, vor avea 1-2 meciuri în plus față de Manchester City.