Liverpool – Atletico 2-3. Echipa lui Simeone a revenit spectaculos și a dat lovitura pe Anfield. Madrilenii sunt în sferturile UCL | VIDEO

Liverpool - Atletico 2-3. Echipa lui Simeone a revenit spectaculos și a dat lovitura pe Anfield. Madrilenii sunt în sferturile UCL | VIDEO

Atletico Madrid a dat marea lovitură și pe Anfield, reușind să o bată cu 3-2 pe Liverpool, astfel că trupa lui Simeone este în sferturile UCL, cu scorul general de 4-2.

După 90 de minute, englezii au condus cu 1-0, apoi au făcut 2-0 după ratări foarte mari, însă Atletico a avut o revenire de senzație în prelungiri, marcând de trei ori în mai puțin de un sfert de oră.

Dacă Oblak a fost cel mai bun om al lui Atletico, gafa lui Adrian de la primul gol al oaspeților a cântărit până la urmă decisiv.

În doar două săptămâni, Liverpool a ieșit din Liga Campionilor, a fost eliminată din Cupa Angliei și a pierdut primul meci în Premier League.

Totuși, echipa lui Klopp nu mai poate rata titlul în Anglia, principalul obiectiv din acest sezon.

Final! Liverpool – Atletico 2-3. Ibericii reușesc surpriza și se califică printr-o dublă victorie în sferturile UCL.

Min. 120: GOOOL ATLETICO! Morata scapă pe contraatac și înscrie pentru 3-2, aducând victoria echipei lui Simeone.

Min. 105: GOOOL ATLETICO! Llorente dă probabil lovitura decisivă și înscrie cu un șut plasat de la marginea careului. Scorul este acum 2-2.

Min. 98: GOOOL ATLETICO! Adrian greșește nepermis, balonul ajunge la Llorente, care în cele din urmă înscrie cu o execuție plasată. La acest scor, Atletico este în sferturile UCL.

INFO: Roberto Firmino tocmai l-a depășit pe Ronaldo, după ce a ajuns la 15 goluri în UCL.

Min. 95: GOOOL LIVERPOOL! Firmino trimite cu capul în bară, iar apoi brazilianul este atent și introduce balonul în plasă.

Prelungiri în meciul Liverpool – Atletico!

Min. 90+2: GOL ANULAT ATLETICO! Saul înscrie cu capul, dar golul este anulat pentru ofsaid. A fost ultima fază a meciului.

Min. 87: OCAZIE MARE LIVERPOOL! Salah trece cu mare ușurință de toată apărarea oaspeților, însă șutul său nu prinde cadrul porții. Atletico este în corzi și tremură serios pe finalul partidei.

Min. 85: OCAZIE MARE LIVERPOOL! Mane primește de la Wijnaldum și reia spectaculos din foarfecă, dar peste poartă.

Min. 70: Liverpool domină la toate capitolele finalul de meci. Formația antrenată de Klopp a tras 8 șuturi pe poartă, iar posesia a ajuns la 70%.

Min. 66: BARĂ LIVERPOOL! Robertson e la un pas de 2-0, Oblak fiind salvat de bara transversală.

Min. 61: OCAZIE ATLETICO! Joao Felix trage periculos, însă Adrian e iar la post. Ritmul este unul excelent pe Anfield

Min. 54: OCAZIE LIVERPOOL! Echipa lui Klopp menține presiunea și Oxlade-Chamberlain îi dă ceva emoții lui Oblak, care reușește să respingă.

Pauză! Liverpool – Atletico 1-0

Min. 44: GOOOL LIVERPOOOL! Oxlade-Chamberlain centrează perfect și Wijnaldum deschide scorul printr-o lovitură de cap.

INFO: Fanii lui Aletico au venit la acest meci cu un steag al lui Everton. Rivala lui Liverpool n-a mai bătut pe Anfield din 1999.

Min. 36: OCAZIE LIVERPOOL! Firmino e la un pas să înscrie din fața porții, dar Oblak are o super intervenție și o salvează pe Atletico.

Min. 5: OCAZIE LIVERPOOL! Wijnaldum are prima șansă de gol pentru englezi, însă lovitura sa de cap e reținută de Oblak

Min. 1: OCAZIE ATLETICO! Diego Costa scapă pe contraatac, însă atacantul lui Atletico nu reușește să tragă pe poartă din poziție bună.

Min. 1: Începe meciul de pe Anfield, probabil ultimul care se va juca într-o atmosferă extraordinară în următoarea perioadă.

UPDATE 20:48: ECHIPELE DE START

Liverpool: Adrian – Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson – Henderson, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain – Salah, Firmino, Mane

Atletico: Oblak – Trippier, Savic, Felipe, Renan Lodi – Koke, Saul, Thomas, Correa – Diego Costa, Joao Felix

UPDATE 20:40: Fanii lui Liverpool promit spectacol în tribune, iar suporterii fac o atmosferă de zile mari și pe străzi, în condițiile în care aproape toate meciurile din Europa au fost amânate, sau se vor juca fără spectatori.

Liverpool și Atletico Madrid se întâlnesc pe Anfield, în meciul serii din optimile Ligii Campionilor. Deși Europa se confruntă cu o epidemie serioasă de coronavirus, stadionul va fi plin miercuri seara.

În tur, echipa lui Simeone a produs surpriza și s-a impus la Madrid cu 1-0, într-un meci în care englezii n-au tras vreun șut pe poartă.

Cu Sane, Salah și Firmino în atac, Liverpool speră să ajungă în sferturi, mai ales că Jurgen Klopp se va baza și pe căpitanul Henderson.

Liderul din Premier League și-a revenit după o perioadă grea și a trecut cu 2-1 de codașa Bournemouth, în timp ce Atletico a remizat cu Sevilla, scor 2-2, în ultima etapă din Spania.