Show catalan pe Wembley! Barcelona a învins Tottenham cu 4-2 după un meci mare făcut de Messi, cu emoții pe final. Lloris, omul negru al lui Pochettino

Redactor:
Andrei Pal

Wembley, „catedrala” fotbalului englez, se pregătește de Tottenham – Barcelona. Gazonul e, însă, la nivel de România, Arena Națională. Dreptunghiul verde e măcinat de porțiuni cu iarbă arsă, pe alocuri pământ și nisip. Nici englezii nu mai sunt ce au fost. Meciul începe și începe tare.

Conexiunea Messi – Jordi Alba se face simțită și pe Wembley, încă din minutul 2. Starul argentinian al Barcelonei livrează obișnuita pasă în diagonală, spre Alba, care întoarce inteligent mingea în centru, la Coutinho, după o ieșire hazardată a campionului mondial Lloris. Brazilianul preia, își face mingea pe șut și înscrie în poarta lăsată goală de goalkeeperul francez. 1-0. Golul marcat îi face pe catalani să se relaxeze și să ia puțin piciorul de pe accelerație.

Tottenham începe să combine, elevii lui Mauricio Pochettino găsesc bine spațiile, centrează bine de pe benzi către turnul de control Harry Kane, iar catalanii sunt puși în dificultate. Messi & Co. reușesc să spargă „punga” de presiune a lui Spurs și, după o combinație în trei, Messi – Suarez – Coutinho, mingea ajunge la Rakitic, în 16 metri, iar croatul prinde un voleu excelent și mingea intră în poarta lui Lloris. Bară-gol. 2-0, în minutul 28.

Repriza curge în favoarea Barcelonei, cu două faulturi de ‘galben’ ale lui Wanyama și Lamela, dar fără emoții la poarta lui Ter Stegen.

Două bare și un gol în startul reprizei secunde

Catalanii încep tare și partea secundă a meciului de pe Wembley. Leo Messi arată că e foarte motivat în acest sezon și reușește două acțiuni individuale de senzație, dar, de fiecare dată, bara îi interzice golul „piticului atomic” al lui Valverde. Golul vine de cealaltă parte. Erik Lamela face diferența la mijlocul terenului și inventează o pasă perfectă pentru Kane, care driblează un adversar, își face mingea pe dreptul și trage, fără speranțe pentru Ter Stegen. 2-1, în minutul 52.

Spurs s-a bucurat, însă, doar patru minute! Messi nimerește până la urmă ținta, în minutul 56. Coutinho îl deschide în stânga pe Alba, avansat în bandă, fundașul centrează pe jos în careu, Suarez îl simte pe Messi în spatele său și lasă mingea să treacă, iar argentinianul pune latul simplu și, în sfârșit, scutură plasa lui Hugo Lloris. 3-1, în minutul 56. Pentru ca emoțiile să fie mari pe final, un ghinion în defensivă schimbă din nou tabela în dreptul lui Tottenham. Aflat în marginea careului, Lamela se hotărăște să tragă, iar Lenglet deviază nefericit balonul, care nu poate fi oprit de Ter Stegen și intră în plasă. 3-2, în minutul 66.

Golul lui Lamela a blocat mintea jucătorilor catalni care, pentru câteva minute, au tremurat serios pentru succesul obținut pe Wembley. Harry Kane, de două ori, a ratat șansa de a egala. Spurs s-a aruncat în atac încercând să egaleze și, pe contră, catalanii au dat lovitura. Lloris degajează slab o minge, Rakitic recuperează, mingea ajunge la Alba, care îl caută pe Suarez, în marginea careului, dar îl găsește din nou pe Messi. Atacantul uruguayan i-a lăsat din nou mingea, inteligent, lui Messi, care pune capăt emoțiilor și îl învinge pe Lloris, cu latul, din interiorul suprafeței de pedeapsă. 4-2, în minutul 90.

Cu acest succes, Barcelona face șase puncte și rămâne lider în grupa B, la egalitate cu Inter. Cele două echipe urmează să se întâlnească în meci direct de două ori la rând. Pe 24 octombrie, pe Camp Nou, și pe 6 noiembrie, pe „Meazza”.