Returul dintre Steaua şi Sparta Praga a fost lider de audienţă la Pro TV. Câţi spectatori s-au uitat la meci

4 aug 2016 2894 afişări Liga Campionilor

Meciul Steaua – Sparta Praga, în urma căruia Steaua s-a calificat în play-off-ul UEFA Champions League, difuzat de Pro TV în 3 august, a fost lider de audienţă pe toate segmentele de public, fiind urmărit de peste 2.3 milioane de telespectatori, la nivel naţional, pe întreg intervalul de difuzare.

Pro TV a difuzat returul dintre Steaua şi Sparta Praga miercuri, 3 august, în intervalul 20:45 - 22:35.

În minutul de maximă audienţă, de la 22:34, aproape 3.4 milioane de telespectatori urmăreau meciul dintre Steaua şi Sparta Praga, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 şi 49 de ani, Pro TV a fost lider de audienţă cu 13.4 puncte de rating şi o cotă de piaţă de 43%, următorul post clasat înregistrând 3.9 puncte de rating şi 12.6% cotă de piaţă.

Echipa lui Reghecampf a început meciul în forţă, în minutul 11 Stanciu având o ocazie mare de gol, după un şut din 20 de metri pe centrul porţii. Steaua a deschis scorul în minutul 31, după un gol superb marcat de Stanciu. Mijlocaşul stelist a şutat din prima din 25 de metri. Sparta a rămas în zece oameni la minutul 50, după ce Brabec a primit al doilea cartonaş galben în urma unui fault dur la Golubovici. Stanciu şi-a trecut în palmares "dubla" în minutul 62, marcând spectaculos la colţul lung.

După cele două goluri marcate de Stanciu în meciul transmis aseară de Pro TV, Steaua s-a calificat în play-off-ul UEFA Champions League. Totodată, eliminarea Spartei Praga i-a asigurat Stelei un loc în grupele UEFA Europa League, în cazul în care va fi eliminată din play-off-ul Ligii.

Steaua şi Astra îşi vor afla adversarele vineri, în tragerea la sorţi pentru UEFA Champions League şi UEFA Europa League, care va fi transmisă live, de la ora 13:00, pe Sport.ro.

Sursa: MEDIAFAX