Remontada, vis frumos!** Real Madrid – Borussia Dortmund 2-0! Madrilenii s-au trezit abia în ultimele 10 minute ale partidei

Remontada, vis frumos!** Real Madrid - Borussia Dortmund 2-0! Madrilenii s-au trezit abia în ultimele 10 minute ale partidei

Real Madrid a început foarte bine partidă și a irosit trei ocazii în primele 15 minute

Dortmund a echilibrat jocul în repriza a doua. Lewandowski și Gundogan l-au pus serios la treabă pe Diego Lopez

Mourinho a lăsat treningul cu A1 pe piept în ultima săptămână și a îmbrăcat hainele de psiholog. A avut mult de lucru cu pacienții din centrul apărării și cu Diego Lopez, care repetau obsesiv numele lui Lewandowski, atacantul care în tur a înscris de patru ori. „Toți fotbaliștii mei vor crede în calificare”, spunea portughezul după meciul tur, dar The Special One a uitat să schimbe două vorbe și cu cei care trebuiau să o bage în poartă.

Nemții au pornit greu

Higuain a ratat prima ocazie, șutul său lovindu-l pe Weidenfeller (6). Ronaldo l-a imitat în minutul 14 pentru ca Ozil să rateze cea mai mare ocazie de gol din prima repriză doar un minut mai târziu, șutul său trecând puțin pe lângă poartă. Pe teren a părut că există doar Real Madrid, iar accidentarea lui Gotze i-a dat și mai multe bătăi de cap lui Klopp. Totuși, nemții, psihologi prin definiție, nu au resimțit șocurile și au ținut pericolul departe de propria poartă. Mai mult, Lewandowski putea să decidă calificarea încă din debutul reprizei a două. Polonezul a primit o pasă pe culoar de la Reus, l-a depășit în viteză pe Varane și a șutat puternic în bara transversală (49).

Final cu emotii

Jocul lui Real a continuat să sufere, Mourinho arătându-și încă o dată limitele în fața prietenului-confident Klopp. Benzema și Kaka, introduși pe parcurs au adus în jocul madrilenilor doar niște picioare în plus care nu au fost în stare să amenințe poarta nemților. Pericolul a fost tot la în careul lui Diego Lopez. Reus a centrat în 6 metri pentru Gundogan, dar mijlocașul lui Dortmund a tras în goalkeeper-ul Realului. Speranțele au apărut într-un final dramatic. Benzema a deschis scorul în minutul 83, cu un șut din șase metri, după o fază creată de Ozil. Același Benzema a fost creatorul golului doi. Francezul a pasat în fața porții pentru Sergio Ramos, iar fundașul a trimis sub bară (88), iar Bernabeul a luat foc. Totuși, nemții nu s-au pierdut cu firea și miracolele nu s-au produs.

Înfrângerea de aseară este primul insucces al Borussiei Dortmund în acest sezon european

Pentru finală, Dortmund nu va avea niciun jucător suspendat pentru cumulul de cartonașe

Min. 90 – Final de meci

Min. 90+3 – Ramos trimite cu capul pe lângă poartă, după un corner
Min. 90+1 – Se anunță 5 minute de prelungiri
Min. 90+1 – Schimbare la Borussia. Iese Bender, accidentat, intră Santana
Min. 89 – GOOOL REAL! Sergio Ramos șutează puternic, sub bară, după un carambol în careul Borussiei
Min. 88
– Weidenfeller respinge peste poartă un șut excelent al lui Ozil

Min. 87 – Schimbare la Borussia. Iese Lewandowski, intră Sebastian Kehl
Min. 85 – Centrarea lui Varane este reluată cu capul de Sergio Ramos, dar Weidenfeller este la post
Min. 83 – GOOOL REAL! Benzema pune latul și trimite simplu în poartă după o centrare pe jos, din flancul drept, a lui Ozil
Min. 81 – xx Khedira
este la rândul său avertizat
Min. 79 – xx Sergio Ramos primește galben

Min. 76 – Șutul lui Lewandowski, după o pasă primită de la Reus, se lovește de blocajul fundașilor madrileni
Min. 72 – Khedira trage mult peste poartă din marginea careului
Min. 71 – Kaka reia pe lângă poartă o centrare de pe partea stângă
Min. 71 – Centrarea lui Ozil nu poate fi ajunsă de Ronaldo, care sare pe sub balon
Min. 70 – Ronaldo trimite peste poartă de la marginea careului

Min. 67 – Schimbare la Real. Iese Xabi Alonso, intră Khedira
Min. 67 – Di Maria irosește o fază bună de atac și centrează în aut de poartă
Min. 65 – Blaszczykowski dă dovadă de altruism și preferă să centreze în fața porții, în dauna unui șut la colțul scurt. Varane respinge însă
Min. 61 – Diego Lopez îl blochează incredibil pe Gundogan, care a trimis în portarul spaniol din 6 metri, după o pasă excelentă a lui Reus în fața porții
Min. 57 – Dublă schimbare la Real. Ies Coentrao și Higuain, intră Kaka și Benzema

Min. 54 – Lewandowski încearcă un șut din voleu, dar este la un pas să-l accidenteze pe Sergio Ramos
Min. 50 – Lewandowski lovește bara transversală cu un șut foarte puternic, după ce primește o pasă excelentă de la Reus
Min. 49 – Lewandowski trimite mult peste poartă dintr-o poziție foarte bună, în interiorul careului Realului