Multe milioane pentru nimic! PSG a scos un punct pe "San Paolo", după un nou joc neconvingător. Cronica meciului

6 nov 2018 2102 afişări Liga Campionilor

Napoli şi PSG au remizat şi în retur, scor 1-1, dar italienii au câştig de cauză după ce au marcat de două ori în meciul de la Paris. Steaua Roşie a dat peste cap toate calculele, iar jocurile din ultimele două etape se anunţă extrem de disputate.

După ce Liverpool a pierdut la Belgrad, Napoli şi PSG au realizat că meciul de pe "San Paolo" devine unul de şase puncte. După ce în tur au oferit un adevărat spectacol, Ancelotti şi Tuchel le-au cerut jucătorilor să fie mai cumpătaţi. Primul şut pe poartă a venit în minutul 23, când Kylian Mbappe-Lottin l-a pus la încercare pe David Ospina. Jocul a continuat să fie la fel de echilibrat, ambele formaţii fiind extrem de precaute. Când olandezul Bjorn Kuipers se pregătea să fluiere finalul primei părţi, Bernat a dat lovitura. Lansat de Neymar, Mbappe l-a găsit pe Bernat, care a apărut de nicăieri şi l-a învins pe Opsina pentru 1-0.

Multe milioane pentru nimic

Chiar dacă PSG are în lot vedete care valorează sute de milioane de euro, Thomas Tuchel nu are experienţa lui Carlo Ancelotti. "Don Carlo" a reuşit să-şi mobilizeze elevii la pauză, iar Napoli a preluat iniţiativa în repriza secundă. PSG n-a existat pe Anfield şi a reuşit să arate la fel de prost şi pe "San Paolo", după reluarea jocului. Italienii au început să rateze ocazii pe bandă rulantă. Mertens şi Callejon l-au întins serios pe Gianluigi Buffon. Veteranul din poarta francezilor a reuşit să menţină poarta intactă până în minutul 63. Lorenzo Insigne a restabilit egalitatea dintr-un penalty comis de Buffon, după o preluate eronată a lui Thiago Silva. Împinşi de la spate de un stadion aproape plin, napoletanii au continuat să atace, dar fără să mai ridice suporterii de pe scaune. Epuizaţi după o repriză în care au dictat ritmul jocului, italienii au redus tempo-ul pe final.

S-a terminat 1-1, iar Ancelotti a reuşit din nou să ţină la respect armata de vedete a lui Tuchel. 20-9 a fost raportul ocaziilor, în favoarea lui Napoli. După patru etape, clasamentul Grupei C oferă numeroase scenarii pentru ultimele meciuri. Napoli şi Liverpool au şase puncte, PSG are cinci, iar Steaua Roşie Belgrad a ajuns la patru lungimi. În etapa următoare, PSG primeşte vizita lui Liverpool, iar Steaua Roşie vine pe "San Paolo". Chiar dacă e greu de crezut că sârbii mai pot produce vreo surpriză, vecinii noştri au un parcus de ividiat pe "Marakana": 0-0 cu Napoli şi 2-0 cu Liverpool.