Motwo Sougou!** Basel – CFR 1-2! Clujenii sunt la un pas de grupele Ligii și de milioanele UEFA

Redactor:
Daniel Lup
Motwo Sougou!** Basel - CFR 1-2! Clujenii sunt la un pas de grupele Ligii și de milioanele UEFA

Senegalezul a reușit aseară o dublă și Clujul este la numai 90 de minute de grupele Ligii și de milioanele de la UEFA

Campioana a avut multă șansă în Elveția, acolo unde gazdele s-au jucat cu ocaziile
Sougou a finalizat impecabil două contraatacuri și campioana României este cu un picior în cea mai importantă competiție intercluburi a continentului

După dușul rece administrat de Ionuț Popa, Ioan Andone și-a dat aseară primul examen pentru grupele Ligii, acolo unde nu a ajuns niciodată. Tehnicianul a decis să experimenteze, mai ales în ofensivă, unde Pedro și Godemeche au fost titularizați, deși au jucat puține minute în acest sezon. Visul lui Andone era să fie năruit încă din startul partidei. Elvețienii au început cu atacuri în valuri, iar arbitrii i-au iertat pe clujeni de un penalty în minutul 2, la intervenția lui Rada la Streller.

Inexistenți în prima repriză

Presiunea lui Basel a continuat și numai șansa i-a salvat pe clujeni de gol după un sfert de oră. Același Streller a profitat de un marcaj larg al lui Cadu și a trimis cu capul pe lângă poarta lui Felgueiras. Portarul lusitan a fost mai apoi înger salvator, scotând miraculos șutul lui Degen (’22), dar mai apoi își putea îngropa echipa, ieșind greșit dintre buturi. Clujenii au dat semne de viață abia pe finalul primei reprize. Kapetanos (’42) a scăpat singur cu portarul, dar s-a precipitat și a șutat imprecis. Primul act se îndrepta spre un scor perfect pentru Andone, dar Streller a reușit să deschidă scorul în minutul 44, profitând de un marcaj greșit al lui Rada.

Sougou, contraatacuri letale

Actul secund a început cu același scenariu. Felgueiras s-a dovedit din nou providențial pentru ardeleni, portughezul fiind salvator în aceeași fază în fața lui Streller și Stocker (’50). Jocul s-a închis mai apoi, Cabral (’62) și Rada (’65) încercându-și norocul cu șuturi de la distanță. Ardelenii aveau să dea lovitura în minutul 66. Ronny și Sougou au scăpat pe contraatac, iar senegalezul a punctat cu un șut plasat. Gazdele au clacat, iar același Sougou (’71) a făcut 1-2 după o pasă ideală a lui Mureșan. CFR a închis mai apoi jocul și implicit tabela, chiar dacă scenariul ar fi putut fi mult mai frumos pentru ei, același Sougou fiind cel care a trimis în bară dintr-o poziție excelentă.

Sougou a ajuns în Gruia liber de contract, acum un an și jumătate. Șefii îl cotează acum la 4 milioane de euro

Fiecare jucător al CFR-ului va lua 70.000 de euro dacă echipa va intra în grupele Ligii

FC BASEL (4-2-3-1): Sommer – Steinhofer, Sauro, Dragovic, Park Joo Ho – Cabral, Diaz – D. Degen, Salah, Stocker – Streller
Rezerve: Vailati, Voser, Schar, Kovac, F. Frei, A. Frei, Zoua

CFR CLUJ (4-4-2):
Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Sougou, Rui Pedro, Rafael Bastos, Sare – Godemeche, Kapetanos
Rezerve: Stăncioiu, Sepsi, Piccolo, Mureșan, Vass, Nicoară, Ronny

Arbitri: Jonas Eriksen (Suedia) – Mathias Klasenius (Suedia), Daniel Wärnmark (Suedia)

AICI AI COMENTARIUL MINUT CU MINUT AL MECIULUI

FINAL DE MECI: CFR castiga cu 2-1 la Basel si este la doar 90 de minute de calificarea in grupele Ligii

Min85: ⇔ Iese Sauro, intra Kovac
Min85: Ocazie imensa a CFR-ului! Sougou suteaza in bara dupa o centrare de pe stanga

⇔ Iese Rui Pedro, intra Nicoara
Min71: GOOL CFR! Muresan il gaseste pe Sougou si acesta suteaza sub bara! CFR conduce cu 2-1

Min67: ⇔ Iese Godemeche, intra Muresan
Min66: Faza fulger a CFR-ului, mingea ajunge la Sougou care il executa pe Sommer! Basel -CFR 1-1

Min61:
Bastos centreaza in fata portii, Sougou insista si Sommer este aproape de o gafa!

Min48:
Ocazie incredibila pentru Basel, dar Felgueiras este erou in fata lui Streller si Stocker

Min45: Arbitrul arata un minut de prelungire
Min44: Greseli in apararea CFR-ului si Streller deschide scorul cu o executie spectaculoasa din sase metri

Min42: Godemeche paseaza decisiv catre Kapetanos, grecul este singur in careu dar suteaza peste poarta din pozitie ideala! Ocazie uriasa pentru CFR