6 mar 2019 12388 afişări Liga Campionilor
Liga Campionilor | Real - Ajax 1-4. Umilinţă istorică într-un meci nebun pe "Bernabeu"! Madridul, OUT din trei competiţii într-o săptămână. Dortmund - Tottenham 0-1. Reus şi Alcacer cu ratările, Kane cu golul FOTO: Twitter UEFA Champions League
  • Ajax a furnizat o surpriză imensă la Madrid. A învins Realul cu 4-1 chiar pe terenul madrilenilor, într-un meci nebun, cu multe goluri, o eliminare şi tensiune mare. Ziyech şi Neres au "aruncat în aer" stadionul, după doar 18 minute, iar Tadic şi Schone au înscris şi ei. Asensio a spălat ruşinea Realului şi a marcat golul de onoare. Nacho a fost eliminat în prelungiri. Realul completeaz, astfel, o săptămână de coşmar. Miercuri a fost eliminată de Barcelona din Cupa Regelui (3-0, pe teren propriu), apoi, tot pe teren propriu, a pierdut din nou contra Barcelonei, 1-0, iar acum e la 12 puncte de catalani în clasament. Totul pentru ca acum să părăsească Liga Campionilor, după înfrângerea în faţa lui Ajax.
  • Tottenham s-a deplasat la Dortmund cu un avantaj de trei goluri din meciul tur, de pe Wembley, şi deşi Borussia a ratat multe ocazii în prima repriză, Harry Kane a dat lovitura chiar în startul părţii secunde şi a securizat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru Spurs.
  • Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală va avea loc pe 15 martie.

Real Madrid - Ajax 1-4 (Asensio 70 / Ziyech 7, Neres 18, Tadic 62, Schone 72) (în tur 2-1)

Stadion: Santiago Bernabeu (Madrid)

Arbitru: Felix Brych. Asistenţi: Mark Borsch şi Stefan Lupp (Germania)

• Real Madrid: Navas - Carvajal, Nacho   , Varane, Reguilon - Kroos, Casemiro (F. Valverde 87), Modric - Lucas Vazquez (Bale 29), Benzema, Vinicius Jr. (Asensio 35)
  • Rezerve: Navas - Marcelo, Ceballos, Vallejo, Valverde
  • Antrenor: Santiago Solari
  • Ajax: Onana - Mazraoui (Veltman 80), De Ligt, Blind, Tagliafico - Schone (De Wit 73), Van de Beek, Frenkie. de Jong - Ziyech, Tadic, Neres (Dolbert 74)
  • Rezerve: Varela - De Wit, Dolberg, Huntelaar, Labyad, Sinkgraven, Veltman
  • Antrenor: Erik Ten Hag

Minutul 90+6: Final de meci la Madrid! Realul părăseşte în genunchi competiţia pe care a câştigat-o în ultimele trei sezoane.

Minutul 86: Ratare uriaşă a lui Ajax! Tadic i-a "furat" o minge lui Modric în apropierea careului lui Courtois, apoi l-a servit perfect pe Ziyech, în faţa porţi, dar mijlocaşul marocan a reluat din prima, peste poarta apărată de goalkeeperul belgian.

Minutul 83: Ce ocazie pentru Real Madrid! De Jong a greşit şi a pierdut o minge în marginea careului lui Ajax, Benzema a recuperat, ia pasat lui Modric, care a încercat să-i întoarcă serviciul, atacantul francez a alunecat, iar Bale a şutat, dar Onana a reuşit să respingă.

Minutul 72: GOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL! Ce gol marchează Ajax! Schone înscrie cu un şut direct din lovitură liberă, lateral stânga. Courtois nu poate interveni.

Minutul 70: GOOOOOOOOOOOLLLLLL REAL MADRID! Asensio reduce din diferenţă, după o fază încâlcită.

Minutul 62: GOOOOOOOOOOLLLLL AJAX! Umilinţa e completă pentru Real Madrid! Tadic îl execută pe Courtois cu un şut din marginea careului de 16 metri, belgianul rămâne ţintuit pe linia porţii şi se face 3-0.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+3: Pauză pe "Santiago Bernabeu", după o repriză electrizantă la Madrid. Realul e în corzi şi, la acest scor, e eliminată din competiţia pe care a câştigat-o în ultimele trei sezoane.

Minutul 42: Bară Real Madrid! Bale, lansat excelent în stânga de Nacho, sprintează şi intră în careu, încearcă o finalizare cu şut la colţul scurt, dar mingea zguduie bara porţii lui Onana.

Minutul 35: Coşmar pentru Solari! Vinicius Jr. s-a accidentat şi el după ce a tras la poarta lui Ajax, în urma unei acţiuni pe cont propriu, finalizate cu şut din partea stăngă, iar locul său în teren a fost luat de Marco Asensio.

Minutul 29: Schimbare la Real! Lucas Vazquez s-a accidentat, iar Solari e forţat să mute! Gareth Bale şi-a făcut apariţia pe teren într-un cor de fluierături din partea fanilor.

Minutul 21: Ce ocazie! Real Madrid e în corzi, iar cei de la Ajax pot profita! Ziyech găseşte şi el o pasă genială cu care îl lansează pe Neres în adâncime, acesta scapă singur cu Courtois, îl lobează, dar mingea trece pe lângă bara din dreapta porţii.

Minutul 18: GOOOOOOOOOLLLLLLLLL AJAX! Ce fază superbă! Tadic ia o acţiune pe cont propriu, de la mijlocul terenului, îl face frajuri pe Casemiro şi găseşte o pasă genială pentru Neres, care îl driblează pe Courtois şi înscrie.

Minutul 7: GOOOOOOOOOOOOOLLLLL AJAX! Toni Kross greşeşte o minge la mijloc, Tadic recuperează o minge, intră în careu şi îi pasează lui Ziyech, care trage şi deschide scorul!

Minutul 1: A început meciul!

21:00 S-au anunţat cele două echipe de start! Real e fără Ramos (suspendat), Marcelo şi Bale, iar Ten Hag intră fără un nouar clasic: Huntelaar şi Dolberg rămân pe bancă, Tadic e trimis în centrul atacului.

20:21 Fanii lui Ajax domină Madridul! Unii dintre cei mai zgomotoşi ultraşi din Europa, suporterii "lăncierilor" creează o atmosferă superbă pe străzile din capitala Spaniei.

Borussia Dortmund - Tottenham 0-1 (Kane 48)(în tur 0-3)

Stadion: BVB Stadion (Dortmund)

Arbitru: Danny Makkelie. Asistenţi: Mario Diks şi Hessel Steegstra (Olanda)

• Antrenor: Mauricio Pochettino

Minutul 76: Ocazie imensă Dortmund! Pulisic, nemarcat în careul advers, primeşte mingea, dar trimite cu capul pe lângă poarta lui Lloris.

Astăzi intrăm în linie dreaptă în optimile Ligii Campionilor. Borussia Dortmund şi Ajax pleacă cu a doua şansă în partidele retur, contra Tottenham, respectiv Real Madrid. Nemţii vin după un eşec cu 3-0 pe Wembley, în timp ce campioana Europei a câştigat cu 2-1 la Amsterdam. Pentru Real Madrid, sezonul e practic încheiat pe plan intern, astfel că doar printr-un rezultat bun în UCL ar putea Solari şi băieţii lui să spele ruşinea primului sezon de tranziţie, de după plecările lui Zinedine Zidane şi Cristiano Ronaldo.

Borussia Dortmund şi-a pierdut avansul din Bundesliga, faţă de Bayern Munchen, astfel că e de aşteptat că nu va încerca să răstoarne acel 3-0 din tur. De partea cealaltă, Ajax a dominat Real Madrid în anumite momente, în partida tur, dar tinereţea "lăncierilor" şi-a spus cuvântul. A fost şi o fază controversată în prima repriză, la golul anulat pentru un presupus ofsaid la Tadic. A fost prima reuşită din istoria Ligii Campionilor anulată după intervenţia VAR.

Real Madrid nu se poate baza pe Sergio Ramos, care a luat intenţionat un cartonaş galben în tur, pentru a fi "curat" în sferturi. UEFA a sancţionat gestul lui Ramos, mai ales că fundaşul a recunoscut după meci că a faultat intenţionat pentru a rata partida retur. UEFA l-a suspendat pentru două jocuri pe Sergio Ramos, chiar dacă acesta nu fusese eliminat, ci doar acumulase prea mult cartonaşe galbene.