Liga Campionilor | Manchester United - Barcelona 0-1. Victorie la limită a catalanilor, care au tremurat la câteva ocazii ale "Diavolilor". Ajax - Juventus 1-1. Totul se decide la Torino: Ronaldo şi Neres au marcat pe Amsterdam ArenA

10 apr 2019 14704 afişări Liga Campionilor
  • Barcelona a câştigat pe Old Trafford, cu 1-0, după un autogol al lui Luke Shaw, care a deviat nefericit o minge în proprie poartă, la o reluare a lui Suarez, după o centrare a lui Messi. Catalanii au tremurat apoi la câteva ocazii periculoase ale lui Manchester United, însă Messi & Co. au luat prima opţiune la calificarea în semifinale. Returul e pe 16 aprilie, marţi, de la ora 22:00.
  • Ajax şi Juventus au oferit un meci foarte spectaculos în Olanda. Ronaldo a deschis scorul chiar înainte de pauză, iar Neres a egalat chiar la reluarea reprizei a doua. S-au ratat mai multe ocazii importante, iar totul se va decide la Torino, pe 16 aprilie, de la 22:00.

Programul meciurilor de miercuri:

Manchester United - Barcelona 0-1 (Shaw 12 - ag)

Echipele de start:

• Manchester United: De Gea - Young, Smalling, Lindelof, Shaw - Fred, McTominay, Pogba - Dalot, Lukaku, Rashford
  • Rezerve: Romero - Jones, Mata, Martial, Lingard, Pereira, Rojo
  • Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Arthur, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Coutinho
  • Rezerve: Cillessen - Dembele, Malcom, S. Roberto, Vidal, Umtiti, Alena

Minutul 90+3: Final de meci pe Old Trafford, iar Barcelona a luat prima opţiune la calificarea în semifinale. Returul e pe Camp Nou, pe 16 aprilie, de la ora 22:00.

Minutul 83: Ocazie Barcelona! Messi bate o lovitură liberă din marginea careului lui De Gea, pe jos, mingea este deviată de zid, însă portarul lui Manchester United a reuşit să reţină!

Minutul 70: Ocazie Manchester United! Pogba a obţinut o lovitură liberă din apropierea porţii lui Ter Stegen, însă Rashford trimite din nou peste poarta goalkeeperului Barcelonei.

Minutul 65: Ocazie mare pentru Barcelona! Semedo îl lansează excelent pe Suarez în careu, cu o pasă printre doi adversari, însă atacantul trage la colţul scurt, în plasa laterală.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauză pe Old Trafford.

Minutul 39: Ocazie uriaşă pentru Manchester United! Dalot reia cu capul, nemarcat, din apropiere, dar mingea trece pe lângă poarta lui Ter Stegen, după o centrare venită din dreapta.

Minutul 36: Mare ocazie pentru Barcelona! Suarez, lansat perfect în adâncime, îi aşază mingea prefect în spate, lui Coutinho, care trage din prima, puternic, însă De Gea respinge cu piciorul, cu un reflex de zile mari.

Minutul 29: Fault dur la Messi! Smalling intră tare la starul argentinian, cu umarul, Messi cade, iar în cădere este lovit cu mâna de fundaşul lui United. Messi cade pe teren, plin de sange. Decarul Barcelonei a primit îngrijiri şi a reintrat pe teren.

Minutul 25: Ocazie pentru Manchester United! Pogba centrează din stânga, pentru Lukaku, însă atacantul belgian nu a ajuns la centrare şi nu a putut relua spre poarta lui Ter Stegen.

Minutul 12 GOOOOOOOL BARCELONA! Catalanii încep ca din tun prima manşă a "sferturilor" şi marchează la prima ocazie pe "Old Trafford". Messi a preluat la marginea careului, dar continuarea nu a fost cea mai reuşită, a centrat pe bara a doua, de unde Suarez a trimis mingea în poartă cu capul. Totuşi, faza a fost supusă VAR, după ce tuşierul ridicase fanionul pentru offside.

Minutul 4: Prima ocazie pentru Manchester United! McTominay a obţinut o lovitură liberă în marginea careului lui Ter Stegen, iar Rashford a tras direct la poartă, însă mingea a  trecut pe lângă bara din dreapta goalkeeperului Barcelonei.

Minutul 1: A început meciul!

Ajax - Juventus 1-1 (Neres 47 / Ronaldo 45)

Echpele de start:

• Ajax: Onana - Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico - Schone, De Jong - Ziyech, Van de Beek, Neres - Tadic
  • Rezerve: Varela - Kristensen, Sinkgraven, Huntelaar, Magallan, Dolberg, Ekkelenkamp
  • Juventus: Szczesny - Cancelo, Bonucci, Rugani, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Bernardeschi, Mandzukic, Ronaldo
  • Rezerve: Perin - De Sciglio, Khedira, Dybala, D. Costa, Kean, Spinazzola

Minutul 90+2: Final de meci pe Amsterdam ArenA. Totul se decide la Torino, marţi, 16 aprilie, de la ora 22:00.

Minutul 85: Ocazie mare pentru Juventus! Douglas Costa a luat pe cont propriu o acţiune în bandă, a intrat în careu şi a şutat, dar mingea s-a lovit de bara porţii lui Onana. Goalekeeperul olandezilor, salvat.

Minutul 83: Ocazie Ajax. Ekkelenkamp, intrat pe teren în urmă cu câteva minute, are o ocazie imensă de a duce scorul la 2-1, însă mingea trimisă din cădere de tânărul mijlocaş olandez se duce fix în direcţia lui Szczesny, care reuşeşte să pareze.

Minutul 49: Ocazie Ajax. Tagliafico trage puternic din marginea careului de 16 metri, dar mingea şterge plasa laterală.

Minutul 47: GOOOOOOOOOLLLLL AJAX! Neres restabileşte egalitatea în startul reprizei a doua!

Minutul 45+1: Pauză la Amsterdam.

Minutul 45: GOOOOOOOOOOOOLLLL JUVENTUS! Ronaldo vine excelent la întâlnire şi pune capul la o centrare din dreapta a lui Dalot. Onana e învins, iar "Bătrâna Doamnă" conduce!

Minutul 37: Ocazie mare pentru Juventus! Bernardeschi ratează din nou ţinta, după un şut din interiorul careului.

Minutul 30: Prima ocazie pentru Ronaldo! Portughezul se înalţă la o minge trimisă din corner, în careu, reia spre poartă, dar balonul trece peste buturile apărate de Andre Onana.

Minutul 18: Ajax, cât pe ce să deschidă scorul. Ziyech plasează mingea aproape de vinclul  porţii lui Szczesny, după o fază superbă a lăncierilor, dar goalkeeper-ul polonez are o intervenţie perfectă şi scoate în corner.

Minutul 12: Ocazie pentru Ajax! Ziyech trage din afara careului, însă fără pericol pentru poarta lui Szczesny.

Minutul 2: Ocazie mare pentru Juventus! Bernardeschi ratează şansa de a deschide scorul, după ce şutul său a trecut puţin pe lânga poarta lui Onana, la o minge trimisă din marginea careului de 16 metri.

21:12 Citeşte şi:FOTO Hagi, după Răzvan Marin. "Regele", pe Amsterdam ArenA la Ajax - Juventus

Tottenham vs Manchester City 1 - 0

Arbitru: Björn Kuipers. Asistenţi: Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra. Rezervă: William Collum.

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Winks - Alli, Eriksen, Son - Kane

Rezerve: Gazzaniga - Davies, Foyth, Llorente, Lucas, Sanchez, Wanyama

Antrenor: Mauricio Pochettino

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Laporte, Delph, Gundogan, Fernandinho, David Silva - Mahrez, Aguero, Sterling

Rezerve: Muric - De Bruyne, Gabriel Jesus, Foden, Kompany, Sane, Stones

Antrenor: Pep Guardiola

FINAL DE MECI

Min. 90+4 Kevin de Bruyne şi-a încercat norocul, a şutat, dar Lloris a prins fără emoţii.

Min. 90+3 Tottenham, un ultim atac înaintea fluierului de final, dar Ederson reţine mingea.

Min. 89 Pep Guardiola face două schimbări: iese David Silva, intră Kevin de Bruyne şi iese Mahrez, intră Sane

Min. 81 Mauricio Pochettino efectuează a doua schimbare, după reuşita lui Son. Iese Winks, intră Wanyama

Min. 78 GOOOOLLLL Son sparge gheaţa pe noul stadion al lui Tottenham. Eriksen i-a pasat, iar jucătorul din Coreea de Sud s-a luptat să păstreze posesia şi nu mai ratat, şutând pe sub portarul Ederson. 1-0 pentru Tottenham

Min. 71 Pep Guardiola efectuează prima schimbare. Iese Aguero, intră Jesus

Min. 55 Harry Kane s-a accidentat după un duel cu Fabian Delph, a pus piciorul pe teren şi şi-a sucit glezna. Atacantul, în vârstă de 25 de ani, a părăsit terenul şchiopătând. În locul lui Kane a intrat Lucas Moura.

Min. 52 Portarul lui City, Ederson, a prins o minge, dar căzătura a fost dură. A căzut pe braţe, după ce a sărit să prindă balonul. Medicii au venit pe teren, iar goalkeeper-ul a confirmat că poate continua partida

Min. 50 Son îşi încearcă din nou şansa. A şutat, dar Ederson a prins fără emoţii

Min. 48 Coreeanul Son şutează din afara careului, dar nu prinde spaţiul porţii, iar mingea se duce pe lângă poarta apărată de Ederson

Min. 47 Kun Aguero îi pasează în careu lui Sterling, dar atacantul din Jamaica şutează slab

Min. 45 Începe repriza a doua

PAUZĂ

Min.45 Prima repriza s-a încheiat, fără mari ocazii de ambele părţi.

Min. 42 Rose a şutat din lovitură liberă, dar portarul lui City prinde fără probleme

Min. 23 Harry Kane are prima ocazie a lui Tottenham, şutează din interiorul careului, dar Ederson respinge

Min. 13 Kun Aguero a ratat lovitura de la 11 metri. A şutat la semi-înălţime, iar portarul lui Tottenham, Lloris, a respins mingea, iar scorul a rămas intact

Min. 12 - Centralul partidei dictează penalty pentru City, după un henţ în careu al lui Rose

Min. 1 Prima acţiune de joc i-a aparţinut lui David Silva, care a şutat pe lângă poartă

21:20 Au mai rămas 40 de minute până la meci. Până atunci vă invităm să citiţi 10 lucruri inedite despre noua arenă a lui Tottenham, înainte de găzduirea primului meci din Ligă: Teren retractabil, meciuri din NFL, cel mai mare bar din UK şi multe altele

Liverpool vs Porto2 - 0

Arbitru: Mateu Lahoz. Asistenţi: Pau Cebrián Devís şi Roberto del Palomar. Rezervă: Ovidiu Haţengan.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Milner - Fabinho, Henderson, N. Keita - Salah, Firmino, S. Mané

Rezerve: Mignolet - Wijnaldum, Gomez, Sturridge, Shaquiri, Origi, Matip

Antrenor: Jurgen Klopp

FC Porto: Casillas - M. Pereira, Felipe, Militao, Telles - Corona, Pereira, Torres, Otavio - Marega, Soares

Rezerve: Vana - Hernani, Brahimi, Andre Pereira, F. Andrade, Diogo Leite, Bruno Costa

Antrenor: Sérgio Conceição

Min. 77 Sergio Conceicao apelează şi la ultima schimbare. Iese Maxi Pereira, intră Fernando

Min. 73 Jurgen Klopp efectuează prima schimbare. Iese Mane, intră Origi. Schimbare şi la Porto, iese Oliver Torres, intră Bruno Costa

Min. 70 Ocazie imensă pentru Mane. Atacantul senegalez şutează plasat de la 20 de metri, iar mingea trece puţin pe lângă bara din stânga porţii lui Casillas.

Min. 64 Salah nu reuşeşte să înscrie. Şi-a lovit un coechipier şi mingea a ieşit în afara terenului.

Min. 62 Sergio Conceicao face prima schimbare. Soares a fost înlocuit cu Brahimi

Min. 49 Tehnicianul lui Liverpool, Jurgen Klopp, discută cu arbitrul român Ovidiu Haţegan despre offside-ul dictat de tuşier.

Min. 48 Mane a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Min. 45  Începe repriza a doua

PAUZĂ

Min.34 Liverpool nu o lasă să respire pe formaţia lui Conceicao. Firmino, din nou, periculos în faţa porţii lusitanilor. Portughezii respiră uşuraţi, scorul rămâne 2-0. Roberto Firmino a evoluat în 21 din ultimele 24 de meciuri jucate de Liverpool în Liga Campionilor, a marcat de 13 ori şi a oferit 8 pase de gol.

Min. 26 GOOOOLLLL - Firmino punctează în plasa lusitanilor, după pasa oferită de Arnold.

Min. 22 Salah, din nou, la câţiva centimetri de poarta lui Casillas. Egipteanul a rămas singur în faţa porţii, dar nu a reuşit să marcheze. Mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min. 18 Salah a fost aproape de a dubla avantajul lui Liverpool, dar Casillas a respins

Min. 5  GOOOOLLLL - Liverpool deschide scorul: Keita marchează în poarta lui Casillas, după un şut deviat al jucătorului lui Porto, Oliver Torres

Min 1.  Începe meciul

21:20 Au mai rămas 40 de minute până la meci. Ovidiu Haţegan este rezerva lui Mateu Lahoz, în această seară.

Stadionul Tottenham Hotspur va găzdui pentru prima dată un meci din cupele europene, iar această dublă din sferturi este prima pentru echipa lui Pochettino din anul 2011. Tottenham şi Manchester City se vor întâlni pentru a doua oară în acest sezon. Prima dispută dintre cluburi a fost în Premier League, atunci când echipa pregătită de Pep Guardiola s-a impus cu 1-0. Duelul nu se va da numai pe teren, ci şi pe banca tehnică, antrenorii celor două formaţii, Mauricio Pochettino şi Pep Guardiola, sunt cunoştinţe vechi, ei s-au confruntat şi când erau fotbalişti.

"Aşa este. Ne-am întâlnit de multe ori, inclusiv pe vremea când eram amândoi fotbalişti. Şi atunci era greu să joci contra Barcelonei, nu doar acum", a precizat Pochettino, în conferinţa de presă.

Cele două formaţii vin cu moral bun, au obţinut victorii în ultimele meciuri jucate. Tottenham s-a impus cu 2-0 în Premier League în faţa echipei Crystal Palace, în timp ce Manchester City s-a calificat în semifinalele FA Cup, după ce a câştigat, scor 1-0, contra echipei la care evoluează atacantul român Florin Andone, Brighton.

"Ştim ce echipă vom întâlni şi avem în minte cum să gestionăm acest meci. Dacă vrem să evoluăm ca echipă trebuie să facem faţă acestui meci. Mereu când jucăm cu ei, joacă într-un mod agresiv. Dacă ei vor juca din nou aşa, va trebui să jucăm noi şi mai rău ca ei. Kyle Walker se simte mai bine şi Ben Mendy s-a recuperat bine, cred că vor fi disponibili pentru meci", a spus Pep Guardiola, în cadrul conferinţei de presă.

Tottenham vs Manchester City, de la ora 22:00

Echipe probabile

Tottenham - Lloris; Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose; Sissoko, Alli; Eriksen, Son, Winks; Kane

În afara lotului: Dier, Lamela

Incerţi: Aurier, Llorente

Vor rata următorul meci dacă vor primi cartonaş galben: Alderweireld, Lamela, Son

Manchester City - Ederson; Danilo, Stones, Kompany, Laporte; De Bruyne, Fernandinho, David Silva; Bernardo Silva, Jesus, Sterling

În afara lotului: Bravo, Zinchenko

Incerţi: Agüero, Delph, Mendy, Walker

Vor rata următorul meci dacă vor primi cartonaş galben: Agüero, Otamendi

Liverpool vs Porto

Pentru al doilea an la rând, Liverpool se întâlneşte cu Porto într-o rundă eliminatorie în Liga Campionilor. În sezonul trecut, cele două formaţii au jucat în optimile competiţiei, atunci când portughezii nu au avut niciun cuvânt de spus sub privirile propriilor fani. Pe stadionul "Do Dragao", gruparea de pe Anfield s-a impus cu 5-0. La Liverpool acasă meciul s-a încheiat 0-0, iar englezii s-au calificat mai departe în Liga Campionilor.

"Toate echipele au vrut să pice cu Porto, eu nu am vrut. Cine cunoaşte bine fotbalul ştie bine că Porto este foarte periculoasă, iar acum trebuie să o înfruntăm. Sigur, nimeni nu voia să pice nici cu Liverpool, aşadar va fi greu pentru ambele formaţii. Fiind spuse toate astea, d-abia aşteptăm să coborăm pe teren", a spus tehnicianul lui Liverpool, Jurgen Klopp, în conferinţa de presă susţinută înaintea partidei tur cu Porto, potrivit corrieredellosport.it, care a vorbit şi despre dubla din optimile Ligii Campionilor din sezonul trecut:

"Acea victorie cu 5-0 a fost o partidă ciudată, decisă după două sau trei faze de contraatac. Trebuie să avem ideile clare şi să gestionăm la maximum fazele importante. Acum avem mai multă exprienţă, mulţi au judecat greşit remiza, 0-0, cu Bayern (n.red. - din meciul tur din optimi), dar la Munchen am reuşit să fructificăm ocaziile noastre.

Vom înfrunta Porto cu respect. Este o echipă foarte bună, compactă în apărare şi foarte atentă în pressing şi merită, cu siguranţă, să fie în sferturi. Trebuie să fim pregătiţi de tot şi ştim că va fi dificil".

Liverpool s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după ce a eliminat-o din cursa pentru titlul de "Campioana Europei" pe Bayern Munchen, scor 3-1 la general. De cealaltă parte, Porto a ajuns în această fază a competiţiei, după ce s-a impus în faţa echipei din Italia, AS Roma, 4-3 la general.

Liverpool vs Porto, de la ora 22:00

Liverpool - Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Milner; Fabinho, Henderson, Wijnaldum; Salah, Firmino, Mané

În afara lotului: Gomez, Oxlade-Chamberlain, Robertson

Incerţi: Lallana, Matip, Van Dijk, Wijnaldum

Porto - Casillas; Maxi, Felipe, Militão, Alex Telles; Danilo, Otávio, Corona; Brahimi, Marega, Soares

În afara lotului: Herrera, Pepe

Incerţi: Alex Telles

Vor rata următorul meci dacă vor primi cartonaş galben: Éder Militão, Danilo, Otávio