FOTO | Ronaldo și o imagine care va rămâne în istoria Ligii. Reacția lui Coentrao și a lui Ramos când au văzut ce face CR7

FOTO | Ronaldo și o imagine care va rămâne în istoria Ligii.  Reacția lui Coentrao și a lui Ramos când au văzut ce face CR7
  • Cristiano Ronaldo a marcat ultimul gol al Realului în finala Ligii Campionilor câștigată sâmbătă de „galactici” în fața concitadinilor de la Atletico Madrid cu 4-1 după prelungiri

Atletico a condus Realul după 45 de minute cu 1-0, dar Sergio Ramos a trimis meciul în prelungiri cu un gol marcat în minutul 90+3. Elevii lui Carlo Ancelotti s-au dezlănțuit în reprizele de prelungiri și au marcat de trei ori în poarta lui Thibaut Courtois prin Bale, Marcelo și Cristiano Ronaldo, ultimul din penalty. Starul portughez a uimit audiența de pe Da Luz după ce a înscris de la 11 metri și a renunțat la tricoul de joc, imagine ce i-a făcut chiar și pe colegii săi să chicotească.

IMAGINI care intră în istoria Champions League.GALERIE FOTO

A fost o seară de necrezut. Am realizat «La Decima» în fața unui public minunat. E un lucru pe care îl aștept de foarte mulți ani. Sunt de părere că echipa a meritat acest trofeu, am fost mult mai buni decât Atletico. Am crezut în noi pe toată durata meciului. Știu că un gol marcat în minutul 93 poate fi considerat norocos, dar noi am forțat, am atacat, și când crezi în forțele proprii e normal să vină și astfel de clipe. Sunt de părere că am meritat toate cele patru goluri”, a declarat Cristiano Ronaldo pentru skysports.com.

Ronaldo, cu 17 goluri, l-a devansat net pe Zlatan Ibrahimovic (locul doi, cu doar zece goluri) în clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor, ediția 2013/2014. Pe locul trei s-au situat Lionel Messi și Diego Costa, la egalitate, cu câte opt goluri.

De asemenea, Cristiano Ronaldo și-a îmbunătățit recordul de goluri marcate într-un singur sezon de Liga Campionilor, el depășindu-i deja la semifinala cu Bayern München, unde a înscris de două ori, pe Lionel Messi (2011/12 – FC Barcelona) și Jose Altafini „Mazzola” (1962/63 – AC Milan), care dețineau recordul, cu 14 reușite.