Finala Ligii Campionilor: Tottenham - Liverpool 0-2. Salah şi Origi aduc al şaselea trofeu pe Anfield!

1 iun 2019 11240 afişări Liga Campionilor

Tottenham - Liverpool 0-2 (Salah 2 pen, Origi 87)

Echipele de start:

• Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko (Dier 74), Winks (Lucas 66) - Alli, Eriksen, Son - Kane
  • Rezerve: Vorm, Gazzaniga, Sanchez, Lamela, Wanyama, Walker-Peters, Llorente, Foyth, Aurier, Davies
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum (Milner 62) - Salah, Firmino (Origi 58), Mane
  • Rezerve: Mignolet, Kelleher, Lovren, Gomez, Sturridge, Moreno, Lallana, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri, Brewster

Minutul 90+5: FINAL! S-a terminat finala Ligii Campionilor! Liverpool, triumfătoare după 14 ani în competiţia stelelor!

Minutul 87: GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLL LIVERPOOL! Origi înscrie, cu un şut din unghi, din careu! Lloris nu mai poate interveni şi e 2-0, cu 3 minute înainte de final!

Minutul 85: OCAZIE TOTTENHAM! Eriksen îl întinde pe Alisson, cu un şut direct din lovitură liberă!

Minutul 80: OCAZIE TOTTENHAM! Son trage la poartă puternic, de la 25 de metri, Allison respinge în dreapta, iar de acolo mingea e bagată din nou în centrul careului, la Lucas Moura, care trage cu stângul, dar goalkeeperul brazilian al lui Liverpool nu are emoţii să reţină.

Minutul 78: OCAZIE TOTTENHAM! Trippier centrează din dreapta, Son sare la cap şi reia, dar peste poarta lui Lloris!

Minutul 73: OCAZIE TOTTENHAM! Son, aflat în marginea careului după o acţiune în viteză, îi pasează lui Alli, în interiorul suprafeţei de pedeapsă, iar mijlocaşul englez încearcă o execuţie de fineţeze. Un lob peste portarul Alisson, din prima, dar mingea poposeşte în braţele portarului brazilian, deşi căpătase un efect interesant.

Minutul 69: OCAZIE LIVERPOOOL! Mane ia o acţiune pe cont propriu, ajunge pănă la marginea careului, îi pasează lui Salah, care aşează perfect mingea pentru Milner. Căpitanul lui Liverpool trage din marginea suprafeţei de pedeapsă, dar mingea trece puţin pe lângă poarta lui Lloris.

Minutul 66: Jocul a intrat într-o perioadă "moartă". Ocaziile lipsesc, lupta să dă mai mult la mijlocul terenului, cele două echipe se anihilează reciproc. Atacurile nu-şi mai găsesc ţinta, iar "cormoranii" se apropie de un succes, după finala pierdută anul trecut, 3-1 cu Real Madrid, la Kiev.

Minutul 54: OCAZIE LIVERPOOL! Salah a intrat în careu, a driblat un advesar şi a tras la poartă, dar şutul său a fost blocat. La aceeaşi fază, Robertson a recuperat şi a centrat, din stânga, dar Mane a ajuns prea târziu, iar Lloris a reuşit să reţină!

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Final de primă repriză pe Wanda Metropolitano!

Minutul 45+1: OCAZIE TOTTENHAM!Eriksen, rămas liber cu mingea la 20 de metri, după o intercepţie, trage cu stângul, dar mult peste poarta lui Alisson.

Minutul 38: OCAZIE LIVERPOOL! Robertson îl întinde pe Lloris cu un şut de la 20 de metri, la care goalkeeperul francez răspunde prezent fără probleme!

Minutul 33: OCAZIE TOTTENHAM! Sissoko a urcat cu mingea la picior şi a ajuns la marginea careului lui Liverpool, a încercat o pasă filtrantă pentru Son, care aştepta să preia şi şuteze, în careu, dar Van Dijk a întins  un picior salvator şi a blocat mingea!

Minutul 23: OCAZIE LIVERPOOL!Robertson centrează din stânga, mingea îl caută pe Salah, aflat la a doua bară, dar Alderweireld repsinge în corner, din faţa atacantului egiptean. "Cormoranii" domină startul de partidă din punct de vedere al ocaziilor, elevii lui Pochettino par sufocaţi de intensitatea jocului propus de Liverpool.

Minutul 20: OCAZIE TOTTENHAM!Son scapă spre poartă, umăr la umră cu adversarul, după o pasă a lui Dele Alli, dar încearcă să-i întoarcă mingea în spate lui Harry Kane şi faza se stinge, după ce atacantul nu reuşeşte să ajungă balonul.

Minutul 18: OCAZIE LIVERPOOL! Alexander-Arnold avansează în banda dreaptă şi ajunge în poziţie de şut, la marginea careului lui Lloris, trage puternic, dar balonul trece puţin pe lângă stâlpul din dreapta porţii goalkeeeperului francez.

Minutul 2: GOOOOOOOOOLLLLLLLLL SALAH! Penalty pentru Liverpool! Aflat în careu, Mane îi trimite mingea în mână lui Mousa Sissoko, iar arbitrul Damir Skomina dictează lovitură de pedeapsă! Salah bate şi transformă, fără emoţii!

Minutul 1: A început meciul! Înainte de fluierul de start, tot stadionul a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Jose Antonio Reyes, cel decedat sâmbătă, după un accident de maşină.

21:52 A început ceremonia de deschidere a finalei! Până acum, cele două s-au încălzit înaintea fluierului de start.

21:00 Avem echipele de start! Golgheterul lui Tottenham, Harry Kane, revine pe gazon după o accidentare şi îl ţine pe bancă pe Lucas Moura, omul care i-a calificat pe londonezi în finală cu ”tripla” de pe Amsterdam Arena. De partea cealaltă, Klopp îi titularizează pe Salah, Firmino şi Mane. Acesta a decis să înceapă şi cu Wijnaldum, unul dintre ”eroii” meciului retur cu Barcelona. Origi este pe banca de rezerve.

20:35 Real Madrid se bucură de ultimele ore de supremaţie! Echipa antrenată de Zinedine Zidane este campioana Europei de 1.099 de zile. Record absolut în noul format al Ligii Campionilor.

19:45Fanii lui Liverpool fac show în Madrid! ”Cormoranii” se ”încălzesc” cu un cântec dedicat lui Virgil Van Dijk, unul dintre cei mai iubiţi jucători din echipa lui Jurgen Klopp.

18:52 Fanii lui Ajax sunt la Madrid! Un grup de suporteri ai ”lăncierilor” va asista la partida dintre Tottenham şi Liverpool. Aceştia şi-au rezervat bilete pentru marea finală din timp: "Noi am fost prevăzători, am rezervat totul cu mai mult timp înainte, iar apoi am văzut cum totul se scumpeşte pe zi ce trece! Şi atunci ne-am zis că indiferent ce se întâmplă, vom merge la Madrid ca să arătăm tuturor că suntem suporteri adevăraţi”. :)

13:32 Firmino e apt 100%. Au existat zvonuri conform cărora vârful brazilian ar putea fi pe bancă în această seară, în finala Ligii Campionilor, contra lui Tottenham. Presa din Anglia anunţă că Firmino, care a marcat patru goluri în acest sezon al UCL, e refăcut şi poate evolua 90 de minute. Rămâne de văzut dacă Klopp va începe cu Firmino din primul minut sau va miza fie pe Origi, eroul din returul cu Barcelona, fie pe Sturridge.

Tottenham şi Liverpool se vor duela în finala Ligii Campionilor de la Madrid, a doua din istorie cu două formaţii din Premier League. Prima a fost la Moscova, în 2008, între Manchester United şi Chelsea, iar ”diavolii” s-au impus atunci la loviturile de departajare, cu Cristiano Ronaldo în teren. Învingătoarea va juca în Supercupa Europei cu Chelsea, formaţie care a câştigat Europa League după o finală cu Arsenal, scor 4-1. Va fi primul meci din Supercupă în care se vor întâlni două echipe din Anglia.

Liverpool are şansa de a se revanşa, după ce a pierdut titlul în Premier League, chiar dacă a terminat cu 97 de puncte. Manchester City, cu 98, a cucerit al doilea titlu la rând pe plan intern, prelungind astfel aşteptarea fanilor lui Liverpool. ”Cormoranii” nu au mai cucerit de 30 de ani titlul pe plan intern, dar pot ”salva” acest sezon bifând cel mai râvnit trofeu al Europei.

Traseul lui Tottenham în Liga Campionilor

Echipa lui Mauricio Pochettino s-a calificat la limită în primăvara celei mai importante competiţii intercluburi din Europa, reuşind un rezultat de egalitate în ultima etapă din grupe, cu Barcelona, scor 1-1. Astfel, londonezii au terminat la egalitate de puncte cu Inter Milano, dar au ajuns în optimile Ligii datorită meciurilor directe. Au urmat surprize pe ”bandă rulantă” pentru echipa Spurs. Mai întâi, aceştia au trecut fără emoţii de Borussia Dortmund, scor 3-0, respectiv 1-0, iar în sferturi au eliminat dramatic rivala City. După 1-0 în tur, Eriksen&Co. au obţinut biletele pentru semifinale cu rezultatul de 4-3 de pe Etihad Stadium. Nici revelaţia Ajax Amsterdam nu i-a putut opri pe elevii lui Pochettino din drumul spre finala de la Madrid. Chiar dacă au câştigat la Londra, scor 1-0, olandezii au cedat pe final în meciul de pe Amsterdam ArenA, scor 3-2, iar Tottenham a ajuns pentru prima oară în istoria clubului în finala acestei competiţii.

Traseul lui Liverpool în Liga Campionilor

La fel ca Spurs, ”cormoranii” au tremurat pentru calificarea în optimile competiţiei, chiar dacă în sezonul precedent a ajuns până în finală. Liverpool a câştigat ”finala” cu Napoli din grupe, scor 1-0, şi a mers mai departe datorită golaverajului, dat fiind că italienii s-au impus în tur cu acelaşi scor, astfel că departajarea nu s-a putut face după meciurile directe. Bayern a fost primul adversar de calibru de care echipa lui Jurgen Klopp trebuia să treacă. 0-0 pe Anfield, respectiv 3-1 pe Allianz Arena, iar vicecampionii Europei se calificau, pentru al doilea sezon la rând, în sferturile competiţiei. FC Porto a cedat în faţa lui Liverpool cu scorul general de 6-1, iar elevii lui Klopp se vedeau nevoiţi să înfrunte Barcelona pentru un loc în finala de la Madrid. Nici cei mai optimişti suporteri ai lui Liverpool nu credeau că echipa favorită poate să întoarcă rezultatul de 3-0 de pe Camp Nou, fără vedetele Salah şi Firmino. Origi şi Wijnaldum au ieşit la rampă, cu câte o ”dublă”, iar catalanii părăseau competiţia ruşinos pentru al doilea sezon consecutiv.

Înfruntări directe între Tottenham şi Liverpool

Este pentru prima oară când cele două echipe se întâlnesc într-o competiţie europeană. În acest sezon, Liverpool şi Tottenham s-au întâlnit doar în campionat, iar cormoranii au câştigat ambele înfruntări cu 2-1.

De 107 ori s-au întâlnit Liverpool şi Tottenham. ”Cormoranii” conduc detaşat la întâlnirile directe, cu 54 de victorii, în timp ce Spurs s-a impus doar de 28 de ori. 25 de meciuri s-au încheiat la egalitate.

Tottenham vs Liverpool = Pochettino vs Klopp

Cei doi antrenori s-au întâlnit de nouă ori. Germanul a câştigat patru întâlniri, alte patru s-au încheiat la egalitate, iar Pochettino se poate mândri cu un singur succes, scor 4-1, în sezonul 2017-2018, când Spurs s-a clasat pe locul trei, cu două puncte peste Liverpool.

A treia oară e cu noroc?

Va fi a treia finală europeană pentru Liverpool în mandatul lui Jurgen Klopp. De fiecare dată, ”cormoranii” au cedat în ultimul act în faţa echipelor din Spania. Prima dată a fost în finala Europa League, în sezonul 2016-2017, când andaluzii s-au impus cu 3-1. Doi ani mai târziu, Klopp a fost aproape de a pune mâna pe trofeul Ligii Campionilor, dar a pierdut duelul cu Realul lui Zinedine Zidane cu acelaşi scor, 3-1. Acesta mai are o finală de Liga Campionilor, pe vremea când o antrena pe Borussia Dortmund, pierdută în faţa lui Bayern cu 2-1 pe Wembley.